Ministria ruse e Mbrojtjes ka pohuar se ka pushtuar tre zona të tjera në pjesën perëndimore të qytetit shumë të kontestuar Bakhmut në rajonin e Donetsk.

Mendohet se trupat që kanë vazhduar në Bakhmut janë pjesë e grupit të mercenarëve Wagner. Qyteti ka qenë vija e frontit midis Ukrainës dhe Rusisë dhe ka pasur disa beteja për kontrollin e tij.

“Trupat ajrore po frenonin njësitë ukrainase në krahë dhe mbështetën veprimet e skuadrave sulmuese për të kapur qytetin”, tha kjo ministri në njoftimin e saj të fundit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Vjen reagimi i Serbisë pas raportimeve se një dokument i zbuluar tregon se Beogradi ka rënë dakord të furnizojë Ukrainën me armë

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Millosh Vuçeviq, ka mohuar shkrimin e agjencisë…

BE konfirmon: Liberalizimi i vizave në rend dite më 13 tetor

Presidenca çeke e Bashkimit Evropian e ka vendosur edhe zyrtarisht në rend…

Kurti: Afati i KFOR-it për largimin e barrikadave po kalon me shpejtësi

Kryeministri Albin Kurti para kabinetit qeveritar tha se po “kalon me shpejtësi”…

Fejzi Aziri i revoltuar: Për paraburgimin tim ka vendosur “Luis Vuiton” valixhja

I revoltuar se pse prokurorja Fatime Fetai po kërkon prabaurgim për të…

Bugajski: Moska po planifikon luftën e ardhshme ballkanike përmes Serbisë

Kosova mund të jetë pjesë e një ofensive më të gjerë të…