Shtabi i Përgjithshëm i Ukrainës thotë se ushtria ruse po sulmon përgjatë një fronti prej 480 km në Ukrainën lindore, si pjesë e ofensivës së saj të madhe në atë që Ukraina e ka quajtur “një fazë e re e luftës”.

Forcat ruse po përqendrojnë përpjekjet e tyre në marrjen e kontrollit të plotë të rajonit të Donbasit, në lindje.

Gjatë kësaj kohe forcat ruse janë përpjekur të thyejnë mbrojtjen e Ukrainës përgjatë pothuajse të gjithë vijës së frontit, tha Shtabi i Përgjithshëm në një deklaratë.

Deri më tani, forcat ruse kanë arritur të kalojnë vetëm nëpër dy zona ,qytetin lindor të Kreminës dhe një qytet tjetër të vogël, thotë administratori ushtarak rajonal i Luhansk, Serhiy Haidai.

Gjithashtu në deklaratë Shtabi i Përgjithshëm tha se ushtria ruse vazhdon të bllokojë dhe bombardojë qytetin port jugor të Mariupolit dhe të lëshojë raketa në qytete të tjera.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

19 raste të reja me Covid-19 në vend, 126 të shëruar

Ministria e Shëndetësisë informon se sot Instituti i Shëndetit Publik regjistron 126…

Bëjeni anëtarësimin e Kosovës më të lehtë, i thotë Kurti NATO-s dhe BE-së

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka folur për AFP rreth mundësisë së…

Kolonel Demiraj ka një mesazh për shqiptarët e RMV: Përkahni koalicionin ASH-AAA, është ndërkombëtarisht i respektuar!

Kolonel Dritan Demiraj njëri ndër ushtarakët më të njohur shqiptar, i njohur…

Vuçiq: Në vitin 2013 ndërkombëtarët më kërkuan që 2/3 e policëve në veri të jenë shqiptarë

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka thënë se ndërkombëtarët në vitin 2013,…

Krijuesja e AstraZenecas: Koronavirusi do të kthehet në një ftohje të zakonshme

Krijuesja e vaksinës AstraZeneca, Dame Sarah Gilbert, ka thënë se koronavirusi ka…