Rusia po synon të marrë më shumë armë nga Koreja e Veriut, thonë burimet amerikane.

Rusia synon të dërgojë një delegacion në Korenë e Veriut si pjesë e përpjekjeve të vazhdueshme të Kremlinit për të marrë më shumë armë nga Pheniani, sipas një zëdhënësi të Këshillit të Sigurisë Kombëtare të Shteteve të Bashkuara.

“Ne kemi informacione të reja se Rusia po kërkon në mënyrë aktive të blejë municione shtesë nga Koreja e Veriut”, tha John Kirby, koordinatori i komunikimit strategjik i NSC.

“Ne gjithashtu e kuptojmë se Rusia po kërkon të dërgojë një delegacion në Korenë e Veriut. Dhe se Rusia po i ofron Koresë së Veriut ushqim në këmbim të municioneve”, pohoi ai, raporton cnn.

Tregtari i dyshuar i armëve, Ashot Mkrtychev është në qendër të kësaj përpjekjeje të Rusisë për të anashkaluar sanksionet e pashembullta perëndimore dhe kontrollet e eksporteve mbi pushtimin brutal të Ukrainës, tha Kirby.

SHBA thotë se Rusia filloi të blejë miliona raketa dhe predha artilerie nga Koreja e Veriut vitin e kaluar.

Dhe në fund të vitit 2022, Koreja e Veriut furnizoi me raketa këmbësorie grupin mercenarë, Wagner për përdorim në luftën në Ukrainë. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Biden ndjek politikën e Trump për refugjatët

Urdhri ekzekutiv nuk lejon më shumë se 15 mijë emigrantë në vit…

Rusia kidnapon drejtorin e termocentralit bërthamor në Zaporizhzhia

Ofruesi i energjisë bërthamore të Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kidnapim të…

Gjykata cakton masën e sigurisë ndaj ish-prokurori Rexha

Gjykata Themelore në Prishtinë pas kërkesës së Prokurorisë Themelore në Prishtinë kundër…

Berisha takon Buxhovin:”NDAJMË TË NJËJTAT MENDIME PËR KOSOVËN DHE SHQIPERINË”

Ish-kryeministri shqiptar dhe ish-lider i PD-së, Sali Berisha ka takuar sot në…