Agjensia ruse e lajmeve TASS e ka cituar Ministrinë ruse të Mbrojtjes të ketë thënë se sulmet ndaj anijeve në Krime gjatë natës kanë bërë që Rusia të pezullojë pjesëmarrjen në një marrëveshje për eksportin e grurit.

Marrëveshja e ndërmjetësuar nga OKB-ja u nënshkrua në korrik dhe lejonte që dërgesat e grurit ukrainas të eksportoheshin nga portet e bllokuara, shkruan Sky News.

“Duke marrë parasysh aktin terrorist nga regjimi i Kievit me pjesëmarrjen e ekspertëve britanikë kundër anijeve të Flotës së Detit të Zi dhe anijeve civile të përfshira në sigurimin e korridorit të grurit, pala ruse pezullon pjesëmarrjen në zbatimin r marrëveshjeve për eksportin e produkteve bujqësore nga portet e Ukrainës”, thuhet në një deklaratë të ministrisë.

Një zëdhënës i OKB-së ka thënë se ata janë në kontakt me autoritetet ruse dhe se të gjitha palët duhet të përmbahen dhe të mos bëjnë asgjë që e rrezikon marrëveshjen.

Ndërkaq, Ministri rus i Bujqësisë, Dmitry Patrushev tha se vetëm 3 për qind e ushqimit të eksportuar sipas marrëveshjes së ndërmjetësuar nga OKB-ja kishte shkuar në vendet më të varfra -dhe se Moska synon të furnizojë 500 mijë tonë grurë për këto vende gjatë muajve të ardhshëm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Marihuana 300 mijë euroshe, Prokuroria kërkon paraburgim për katër të arrestuarit!

Për rastin për të cilin paraprakisht njoftoi Ministria e Punëve të Brendshme,…

107 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë

Sot mbushen 107 vjet nga shpallja e Pavarësisë së Shqipërisë, më 28…

Stoltenberg: Në fillim të vitit do të ratifikohet protokollit për anëtarësimin e Maqedonisë së Veriut

Sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, sot në konferencën në Bruksel…

WhatsApp jep lajmin e keq, çfarë do të ndodhë pas 31 Dhjetorit

Është aplikacioni i komunikimit për shumë njerëz në të gjithë botën, por…

Ministria siguron, certifikatat për vaksina nuk janë tërhequr nga përdorimi

Ministria e Shëndetësisë kumtoi se gjatë ditës së djeshme, qytetarët të cilët…