Ambasadori i Rusisë në BE, Vlladimir Çizhov ka përshëndetur kundërshtimin e presidentit francez Emanuell Makron për zgjerimin e Unionit, që tregon se si Rusia e shfrytëzon “politikën destruktive” të presidentit francez për theksimin e ndarjeve mes aleatëve evropian, shkruan “Financial Times”.

Sipas Çizhov, Makron ka “arsye” kur thotë se BE duhet së pari të menaxhoj tensionet mes vendeve të saja anëtare para se të filloj bisedime me Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë.

“Kuptohet, shikuar në mënyrë objektive, të thuhet se Maqedonia e Veriut dhe posaçërisht Shqipëria janë të gatshme për anëtarësim do të ishte e tepruar, me gjithë respektin për dy vendet”, ka thënë Çizhov.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…