Ministria e Mbrojtjes së Rusisë pretendon se ka shkatërruar një magazinë të vendosur nëntokë në Ukrainën perëndimore duke përdorur raketat hipersonike.

Thuhet se në depon në rajonin e Ivano-Frankivs kishte raketa dhe municion për avionë. Megjithatë Sky News thotë se nuk mund ta konfirmojë këtë informacion në mënyrë të pavarur.

Raketat hipersonike mund të lëvizin 5 herë më shpejt se shpejtësia e zërit, nga 3 800 metra për orë ose më shpejt. Kjo është hera e parë që Rusia pranon që të ketë përdorur armë të këtij lloji.

Për të kryer sulmin u përdor sistemi raketor “Kinzhal” i cili është në gjendje që  të godasë shënjestra në distanca deri në rreth 2 000 kilometra. Ndërkohë, Rusia thotë se shkatërroi gjithashtu qendrat e radios dhe zbulimit ushtarak ukrainas pranë qytetit port të Odesës.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Presidentja e KE: të përshpejtohet procesi i zgjerimit

Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, të hënën, ripërsëriti qëndrimin…

Biden dhe Putin do të zhvillojnë përsëri bisedime

Presidenti amerikan, Joe Biden, do të zhvillojë bisedime me homologun e tij…

Ish-zyrtarët e akuzuar për keqpërdorime, ende në liri

Proceset gjyqësore kundër dhjetëra ish-zyrtarëve të Qeverisë së ish-kryeministrit, Nikolla Gruevski, të…

Kush po tenton ta retushojë librin shkencor “Shqiptarët e Maqedonisë”

Më vitin 1992, historianë e shkencëtarë nga mbarë bota shqiptare u mblodhën…