Rusia ka pësuar ditën e saj më vdekjeprurëse të luftës deri më tani, pasi Ukraina nisi një sulm masiv gjatë fjalimit të Putinit në natën e Vitit të Ri.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, qindra trupa të mobilizuar thuhet se vdiqën në sulmin ukrainas në një kazermë në rajonin Donbas pak para se ora të shënonte mesnatën.

Sulmi vdekjeprurës ishte 185 kilometra larg vendit ku Putin “para-regjistroi” mesazhin e tij të Vitit të Ri me dhjetëra trupa në rajonin e Rostovit të Rusisë.

Gjatë fjalimit të tij, ai pretendoi se Perëndimi “po përdorte Ukrainën dhe popullin e saj për të dobësuar dhe ndarë Rusinë”.

Rusia u përpoq të fshihte numrin e ushtarëve të humbur në sulm – por ushtria e Ukrainës thotë se numri i të vdekurve rusë në 400, me 300 të tjerë të plagosur.

Moska konfirmoi një “humbje të konsiderueshme jetësh”, duke sinjalizuar një goditje të rëndë për trupat tashmë të rraskapitur ruse.

Sipas raportimeve në kanalin Telegram të gjeneralit SVR, Putin ka humbur më shumë se 1000 oficerë të shërbimit sekret të FSB-së në luftën në Ukrainë, duke e çuar numrin e të vdekurve në Rusi në 145,000 në dhjetë muaj.

Ndërkohë Ministria ruse e Mbrojtjes njoftoi se 78 ushtarakë rusë u vranë dhe 136 u plagosën dhe të tjerë besohet se janë nën rrënoja pas sulmit në natën e Vitit të Ri.

Trupat ruse të vdekur mendohet se janë nga rajoni i Saratovit, të cilët ishin vendosur në Makiivka, në rajonin Donetsk të pushtuar nga Moska.

Rusia është në kërkim të “tradhtarëve” që zbuluan vendndodhjen e kazermave të tyre, sipas raporteve.

Burimet ruse pro luftës kritikuan komandantët për grumbullimin e kaq shumë ushtarëve në një vend, duke i bërë ata një objektiv të qartë për sulm.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Dyshohet se dhjetë persona kanë vdekur shkaku i një orteku në Austri

Të paktën dhjetë persona kanë vdekur si pasojë e një orteku në…

Haki Abazi: Vendimi për targat nuk është bërë kundër askujt, është vendim i qeverisë që duhet zbatuar

Deputeti i Lëvizjes Vetëvendosje, Haki Abazi, është shprehur se vendimi për zbatimin…

Kosova, vendi i parë që do ta vizitojë presidenti i ri i Shqipërisë

Tradita vijon, vizita e parë e presidentit të ri të Shqipërisë, Bajram…

Emiratet e Bashkuara Arabe ndërtojnë spital në Kosovë në vlerë prej 26 milionë dollarësh

Emiratet e Bashkuara Arabe kanë investuar 26 milionë dollarë në ndërtimin e…

“Sllovakia po e paguan çmimin për mosnjohjen e Kosovës”

Sllovakia po paguan një çmim të lartë diplomatik për mosnjohjen e Kosovës.…