Sipas studimit të lartë amerikan të mbrojtjes thuhet se forcat ruse nuk patën ndonjë përparim të madh në ofensivën e tyre në Ukrainën lindore, të mërkurën.

Moska ka siguruar disa fitore të vogla, duke marrë pjesë të qyteteve kryesore të vijës së frontit, Rubzhine dhe Popasna, raporton Instituti amerikan për Studimin e Luftës.

Por forcat ruse “nuk kanë arritur ndonjë përparim të madh, as nuk kanë demonstruar ndonjë aftësi të re”, thuhet sipas tyre, raporton BBC.

Forcat ukrainase raportuan gjithashtu praninë e një numri të vogël mercenarësh sirianë ose libianë që luftonin në Popasna – rekrutë të mundshëm që luftonin nën “ombrellën” e Grupit Wagner, thotë ai.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

ASH propozon disa masa për luftën kundër Koronës

Për shkak se situata e krijuar nga pandemia COVID 19 është situatë…

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech

Kosova do të sigurojë mbi 100,000 vaksina kundër koronavirusit Pfizer/BioNTech deri në…

Mbyllet për 30 ditë tregu i Gostivarit

Komuna e Gostivarit bëri të ditur se tregut i qytetit të Gostivari…

BE: Mbi 75% e popullatës është vaksinuar plotësisht kundër COVID-19

Bashkimi Evropian njoftoi se më shumë se 75 për qind e popullatës…

Kuleba takohet me Blinkenin, bisedojnë për ndihmën e re amerikane

Ministri i Jashtëm i Ukrainës, Dmytro Kuleba, u takua me sekretarin amerikan…