Rusia “nuk duhet të jetë” një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, tha ambasadorja e SHBA-së në OKB Linda Thomas-Greenfield në një intervistë për AFP.

“Rusia është një anëtare e përhershme e Këshillit të Sigurimit. Nuk duhet të jetë, për shkak të asaj që po bën në Ukrainë, por statuti (i OKB-së) nuk lejon ndryshime në anëtarësimin e saj të përhershme”, tha Thomas-Greenfield të enjten nga Kosta Rika, ku po merrte pjesë në një samit të demokracisë.

Rusia do të marrë gjithashtu presidencën e radhës të Këshillit të Sigurimit të shtunën për një muaj.

Ambasadorja amerikane tha se pret që Rusia të sillet “profesionalisht” në presidencë, por shprehu dyshime.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Pse kaq shumë ushtarë rusë po vdesin në Ukrainë?

Sipas Kievit, forcat ruse po humbasin më shumë trupa se në çdo…

Von Cramon thotë se Macron bëri gabim të madh me Kurtin

Raportuesja për Kosovë në Parlamentin Evropian, kundërpërgjigjet direkt ndaj akuzave që vijnë…

Kurti takon Scholz në Berlin

Kancelari: Marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë Kancelari gjerman inkurajon Kosovën e…

Turqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilotTurqia fillon prodhimin e gjeneratës së re të municionit laserik për fluturaket pa pilot

Zyrtarët ushtarakë në Turqi, kanë bërë të ditur se ky shtet ka…

Navalny akuzohet për terrorizëm, kërcënohet me 30 vjet burg

Lideri i opozitës ruse Alexei Navalny, i cili është i burgosur, thotë…