Kryeqyteti i Ukrainës, Kievi, është sulmuar nga ajri nga Rusia për të nëntën herë këtë muaj.

Një person është vrarë dhe dy të tjerë janë plagosur në një sulm me raketa në Odesa, një qytet port i Detit të Zi në jugperëndim, thonë zyrtarët.

Shpërthime u dëgjuan gjithashtu në rajonet qendrore të Vinnytsia, Khmelnytsky dhe Zhytomyr.

Administrata ushtarake e Kievit tha se informacionet paraprake treguan se të gjitha raketat në hyrje ishin shkatërruar.

Kjo është hera e nëntë që Rusia ka nisur sulme ajrore në qytet këtë muaj. Të martën, Ukraina tha se kishte rrëzuar gjashtë raketa hipersonike Kinzhal si pjesë e një sulmi “jashtëzakonisht të dendur”.

Kryetari i bashkisë së Kievit, Vitali Klitschko tha se një zjarr kishte shpërthyer në një garazh në zonën Darnytsya të Kievit, por shtoi se askush nuk ishte lënduar.

Kreu i administratës ushtarake civile të Kievit tha se një sulm i rëndë me raketa ishte nisur nga bombarduesit strategjikë rusë mbi detin Kaspik, raporton BBC.

Të paktën tetë persona raportohet se u vranë – duke përfshirë një djalë pesëvjeçar pranë Khersonit – dhe 17 u plagosën nga bombardimet të mërkurën, ndërsa të dyja palët shkëmbyen akuzat për goditjen e zonave civile.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Menduh Thaçi për TV21 thotë se e vërteta për billbordet e dëmtuara është ndryshe nga ajo çfarë thotë policia

Dita e tretë e fushatës për zgjedhjet lokale në Maqedoninë e Veriut…

Sulmi me armë, merren në pyetje pronarët e Top Channel: A kanë një të dyshuar?

Pronarët e televizionit Top Channel janë marrë në pyetje në lidhje me…

Varhelyi: Integrimi i Ballkanit Perëndimor mbetet prioritet i BE-së

Komisioneri Evropian për Zgjerim, Oliver Varhelyi, tha sot se prioritet kryesor i…

Caktohet masa e paraburgimit për 46-vjeçarin nga Shkupi, ka tentuar të mbys djalin e tij

Prokurori publik nga Prokuroria Themelore Publike Shkup ka lëshuar urdhër për hapjen…

Masa të reja për hyrje në Slloveni

Vlefshmëria e certifikatës për vaksinimin dhe shërim nga COVID-19 për ata më…