Kompania shtetërore polake e gazit natyror PGNiG, ka bërë të ditur se Rusia do të ndalojë dërgimin e gazit në Poloni nga nesër në mëngjes.

Gazprom e justifikoi pezullimin sipas rregullave të reja të pagesave të shpallura më 31 mars, sipas të cilave “vendet jomiqësore” duhet të paguajnë për gazin rus në rubla.

PGNiG ka refuzuar të paguajë me monedhën ruse dhe mbështetet në Gazprom për shumicën e importeve të gazit, raporton BBC.

Megjithatë, pezullimi i furnizimit nuk do të krijojë një kërcënim të menjëhershëm për furnizimet në Poloni.

PGNiG tha se depozitimi i saj nëntokësor i gazit është pothuajse 80 përqind i mbushur dhe vera po vjen, kështu që kërkesa është më e ulët.

Gjithashtu, Polonia ka burime alternative të furnizimit, ajo ka një terminal të gazit natyror të lëngshëm në Sëinoujscie në bregdetin Baltik dhe lidhje me tubacionet me Gjermaninë dhe Republikën Çeke.

Megjithatë, nëse furnizimet me gaz rus mbeten të pezulluara për disa javë, vendi ndoshta do të duhet të fillojë të kufizojë furnizimin për konsumatorët më të mëdhenj të vendit, siç janë prodhuesit e kimikateve.

Polonia po planifikon të ndalojë importin e gazit rus deri në fund të vitit.

Një tubacion i ri që dërgon gaz nga Norvegjia, i quajtur “Tubacioni Baltik”, vjen në internet në tetor dhe duhet të arrijë kapacitetin e plotë deri në fund të këtij viti.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

A do të sigurohet kuorum apo deputetë me skafanderë do të shkojnë në Kuvend?

Sot do të bëhet edhe një përpjekje për të zhbllokuar Kuvendin dhe…

Kërcënoi ekspertët e pandemisë/ Gjendet i pajetë në park ekstremisti

Një trup është gjetur në kërkim të një ushtari belg, me pikëpamje…

Ahengu që u kushtoi me jetë të rinjve rusë, pasi mbetën pa alkool filluan të pinë dezinfektues – raportohet për shtatë të vdekur

Shtatë persona kanë humbur jetën në Rusi, pasi kanë pirë materie për…

Sot raundi i dytë i negociatave Rusi-Ukrainë

Bisedimet pritet të mbahen në kufirin Poloni-Bjellorusi Rusia dhe Ukraina pritet të…

Presidenca për referendumin: Përkundër kërcënimeve nga Serbia, në Kosovë ishte ditë e qetë

Blerim Vela, i cili është shef i stafit në kabinetin e presidentes…