Rusia tani mund të përballet me vështirësi “të jashtëzakonshme” ushtarake në Ukrainë, sipas një politikani evropian, pasi ndihma nga aleatët mund të kthejë situatën në konflikt disamujor.

Furnizimi me ndihmë ushtarake për Ukrainën nga Shtetet e Bashkuara dhe vende të tjera thuhet se po koordinohet në një “bazë” të SHBA-së pranë Shtutgartit, Gjermani, shkruan Newsweek.

Po sipas Newsweek, SHBA-të tani po ndihmojnë rreth 50 vende që të ofrojnë një ndihmë të tillë për Ukrainën, sipas një raporti nga transmetuesi publik gjerman, Deutsche Welle (DW).

Duke folur për DW të shtunën, Nico Lange, një ligjvënës gjerman dhe shef i shtabit të Ministrit Federal të Mbrojtjes të vendit, tha se ky fluks i konsiderueshëm i ndihmës ushtarake në Ukrainë po ndryshon dinamikën e pushtimit rus.

“Aspekti vendimtar i ditëve të fundit është se Rusia tani po detyrohet të reagojë ndaj deklaratave dhe veprimeve të ukrainasve”, tha Lange. “Deri tani, ishte e kundërta: ukrainasit u detyruan të reagonin ndaj gjithçkaje që bëri Rusia”.

Lange vazhdoi, duke thënë se Rusia ka “lëvizur forca të rëndësishme në jug, drejt Khersonit dhe Zaporizhzhia”, dy rajone në Ukrainën jugore që kanë rënë kryesisht nën pushtimin rus.

Ato janë bërë gjithashtu në javët e fundit fokusi i kundërofensive të rëndësishme nga forcat ukrainase që synojnë t’i rimarrin ato.

Ai tha: “… Rusët kanë probleme të mëdha në kontrollin e këtyre zonave. Ka shumë aktivitet partizan në pjesën e pushtuar të Zaporizhzhisë. Patrullat ruse vriten natën. Edhe në Melitopol, si në Kherson, ka postera të drejtuar kundër pushtuesve rusë”.

Rusia tani nuk është në gjendje të “vazhdojë pafundësisht” në Ukrainë, tha Lange, duke shtuar se ata po përballen me vështirësi “të jashtëzakonshme” në vazhdimin e konfliktit.

Siç kujton Newsweek, i dhënë nga SHBA-ja si pjesë e ndihmës së saj për Ukrainën, M142 HIMARS është quajtur një “ndryshues i lojës” në betejën e vendit kundër Rusisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

OSBE-ja po i monitoron 24 raste gjyqësore të korrupsionit të lartë, përfshirë edhe ish lëndët e PSP-së

Misioni i OSBE-së në Shkup vazhdon me monitorimin e proceseve gjyqësore të…

Fotografia që tregoi më së miri situatën në Capitol një vit më parë

Fotografja e Reuters, Leah Millis, mbuloi trazirat vdekjeprurëse jashtë Capitolit të SHBA-së…

Zvicra tani teston vetëm pacientët me rrezik të lartë

Autoritetet shëndetësore në Zvicër kanë vendosur të kufizojnë testet e koronavirusit tek…

“Fantazma e Kievit” është vrarë – zbulohet identiteti i pilotit që ishte “makth” për rusët

Piloti misterioz ukrainas i njohur ndryshe si “Fantazma e Kievit” raportohet se…

Kosova shënon 13-vjetorin e miratimit të Kushtetutës

Më 9 prill të këtij viti bëhen 13 vjet prej kur Kuvendi…