Ofruesi i energjisë bërthamore të Ukrainës ka akuzuar Rusinë për kidnapim të drejtorit të përgjithshëm të termocentralit më të madh bërthamor në Evropë, Ihor Murashov.

Forcat ruse kapën drejtorin e përgjithshëm të termocentralit bërthamor Zaporizhzhia, rreth orës 16:00 të së premtes, tha kompania shtetërore bërthamore ukrainase, Energoatom.

Energoatom tha se trupat ruse ndaluan makinën e Murashovit, ia lidhën sytë dhe e çuan në një vend të panjohur.

“Ndalimi i tij nga Rusia rrezikon sigurinë e Ukrainës dhe termocentralit më të madh bërthamor në Evropë”, tha presidenti i Energoatom, Petro Kotin.

Kotin kërkoi nga Rusia lirimin e menjëhershëm të Murashov, raporton Independent, transmeton Klankosova.tv.

Reaktori i fundit i uzinës u mbyll në shtator mes bombardimeve të vazhdueshme pranë objektit.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Aluzionet e Vuçiqit për tërheqjen e KFOR-it, të pabaza

Aleanca Veriatlantike dhe Kombet e Bashkuara, në këtë kohë nuk do të…

Kryetarja e Preshevës mirëpret propozimin për hyrje-dalje në Kosovë pa certifikatën e vaksinimit me tri doza

Kryetarja e Preshevës, Ardita Sinani, ka mirëpritur propozimin për rikthimin e hyrje-daljeve…

Turqia dënon aneksimin rus të territorit ukrainas

Ministria e Jashtme e Turqisë ka dënuar aneksimin e deklaruar nga Rusia…

Nis zyrtarisht fushata zgjedhore në Kosovë

Sot ka nisur zyrtarisht fushata zgjedhore për liderët partiakë të cilët i…

VIDEO / Kurti: Do të bashkëpunoj me partitë politike shqiptare në Maqedoni

Kryetari i Lëvizjes Vetëvendosje dhe kandidati i kësaj partie për kryeministër të…