Ministria ruse e Mbrojtjes kërcënoi me luftë çdo vend që pret dhe strehon avionët ushtarakë të Kievit, duke e drejtuar gishtin nga Rumania për t’i thënë se rrezikon të përfshihet në një konflikt të armatosur.

Zëdhënësi i Ministrisë së Mbrojtjes, Igor Konashenkov tha disa avionë luftarakë ukrainas ishin strehuar në Rumani dhe fqinjët e tjerë të Ukrainës, të cilët ai nuk i identifikoi.

Ai paralajmëroi se nëse këta avionë luftarakë sulmojnë forcat ruse nga territori i tyre, mund të konsiderohet si angazhim i këtyre vendeve në konfliktin ushtarak.

“Ne e dimë se avionët luftarakë ukrainas kanë fluturuar në Rumani dhe vende të tjera fqinje. Përdorimi i rrjetit të aeroporteve të këtyre vendeve për strehimin e aviacionit ushtarak ukrainas, me përdorimin e mëvonshëm të forcës kundër ushtrisë ruse mund të konsiderohet si përfshirje e këtyre shteteve në një konflikt të armatosur”, tha Konashenkov.

Zëdhënësi pohoi gjithashtu se praktikisht të gjithë avionët luftarakë të Ukrainës janë shkatërruar.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Zaevi bie në kurthin e dy komikëve rus, që iu prezantuan si sekretari i NATO-s, Stoltenberg dhe presidenti ukrainas Poroshenko

Komikët e njohur rus Vovan dhe Leksus kanë publikuar dy videomateriale ku…

Eurodeputetët: Të korrigjohet gabimi për Maqedoninë e Veriut dhe Shqipërinë

Parlamenti Evropian miratoi Rezolutë në të cilën kërkohet që BE-ja të fillojë…

Zyrtari i BE’së: Serbët e dinin që Kosova do ti bashkohej sistemit rregullues energjetik të Shqipërisë

Drejtori i Sekretariatit të Komunitetit të Energjisë (KE) Janez Kopac tha se…

Tensionet shpërthejnë pasi policia izraelite hyn sërish në xhaminë Al-Aksa

Policia izraelite ka hyrë në kompleksin e Xhamisë Al-Aksa ndërsa besimtarët u…

79 raste të reja me Covid-19 dhe 2 të vdekur në 24 orët e fundit

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë regjistruar 79 raste…