Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa të ashpra” ndaj tyre nëse nuk rifillon tranziti i disa mallrave drejt dhe nga enklava ruse e Kaliningradit.

“Nëse situata nuk stabilizohet në ditët në vijim, atëherë Rusia do të marrë masa të ashpra kundër Lituanisë dhe BE-së”, tha në një deklaratë Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së Jashtme ruse.

“Çështja ka marrë shumë kohë për t’u zgjidhur”.

Lituania – e cila është anëtare e NATO-s – ka ndaluar tranzitin e mallrave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së përmes territorit të saj drejt dhe nga enklava baltike.

Kaliningrad – një rajon strategjik ku është selia e Flotës Balltike të Rusisë – nuk ka kufi me Rusinë kontinentale.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kamberi e quan dështim referendumin në Serbi

Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi e ka quajtur dështim…

BE miraton përdorimin e vaksinës kundër lisë së majmunëve

Komisioni Evropian ka miratuar përdorimin e vaksinës së lisë kundër lisë së…

Zyrtari i PD-së përballet me të papriturën, ja çfarë i ndodhi gjatë natës

Makina e kryetarit të grupseksionit të PD në Vaun e Dejës, Ariston…

Stjuardesa amerikane u kërkoi të vendosin maskat në aeroplan, pasagjerja dhe familjarët e saj i vërsulen dhe ia thyejnë dhëmbët

Aviokompania Southwest Airlines, ka njoftuar se rrahja që kishte ndodhur brenda aeroplanit…

Meta thërritet të dëshmojë në Komisionin Hetimor, shkarkimi i tij varet nga “Venecia”

Komisioni hetimor per shkarkimin e Presidentit te republikes pritet qe te therrase…