Rusia ka paralajmëruar Lituaninë dhe Bashkimin Evropian se mund të marrë “masa të ashpra” ndaj tyre nëse nuk rifillon tranziti i disa mallrave drejt dhe nga enklava ruse e Kaliningradit.

“Nëse situata nuk stabilizohet në ditët në vijim, atëherë Rusia do të marrë masa të ashpra kundër Lituanisë dhe BE-së”, tha në një deklaratë Maria Zakharova, zëdhënëse e ministrisë së Jashtme ruse.

“Çështja ka marrë shumë kohë për t’u zgjidhur”.

Lituania – e cila është anëtare e NATO-s – ka ndaluar tranzitin e mallrave që i nënshtrohen sanksioneve të BE-së përmes territorit të saj drejt dhe nga enklava baltike.

Kaliningrad – një rajon strategjik ku është selia e Flotës Balltike të Rusisë – nuk ka kufi me Rusinë kontinentale.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

SHBA-ja dhe Rusia “kanë mënyra për të menaxhuar rrezikun bërthamor”

Shtetet e Bashkuara dhe Rusia kanë disa mënyra për të menaxhuar kërcënimet…

Sulmohet vetura me fëmijë brenda e qytetarit serb në veri të Kosovës – akuzohet Milan Radoiçiq

Një qytetar nga veriu i Mitrovicës ka njoftuar se është sulmuar vetura…

Zbulohen të tjera plane ushtarake për ofensivën e Ukrainës

Analistët paralajmërojnë se mund të jenë pjesë e luftës me dezinformata para…

“Janë siguruar video-incizime”, Prokuroria prononcohet rreth vrasjes në Çair

Nga Prokuroria thonë se mbrëmjen e djeshme kanë kryer inspektim në Çair,…

Moti ekstrem deri minus 45 gradë lë të vdekur 13 persona në Amerikë

Trembëdhjetë njerëz kanë vdekur në SHBA ndërsa vendi po përballet me një…