Finlanda dhe Suedia kanë arritur mbrëmë në fazën e rëndësishme rrugës drejt anëtarësimit në NATO, ku qeveria finlandeze ia ka dorëzuar një raport ligjvënësve të këtij vendi – e Suedia ka iniciuar një rishikim të politikave të sigurisë.

E lidhur me këto nisma të Suedisë dhe Finlandës, ish-lideri rus Dmitry Medvedev tha se do të ketë pasoja nëse një gjë e tillë ndodhë.

Duke folur në një emision televiziv, Medvedev theksoi se Rusisë do t’i duhet edhe zyrtarisht të zgjeroj listën e oponentëve – duke bërë të ditur se duhet “ndërmarrë masa” në rajon.

E një prej pikave që ka pasur më së shumti mospajtime dhe që nxiti luftën në Ukrainë mes forcave ruse dhe atyre ukrainase, ishin pikërisht ambiciet e Ukrainës që të anëtarësohet në NATO.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Negociatori ukrainas: Jemi të hapur ndaj një modeli ku nuk i bashkohemi NATO-s

Ukraina nuk do të bëjë kompromis për integritetin territorial në negociatat me…

Të shtëna me armë brenda 24 orëve në SHBA, pesë të plagosur rëndë në Luiziana

Pesë persona janë qëlluar me armë zjarri duke në një dyqan pijesh…

Albin Kurti në FAZ: Marrëveshjet e arritura “me forcë dhe kërcënime” nuk kanë vlerë

Pjesë nga editoriali i kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti, në gazetën konservatore…

Kelmendi: Hashim Thaçi e kishte ak uzuar Ali Ahmetin për vr asjen e Luan Haradinajt dhe Zahir Pajazitit

Ibrahim Kelmendi, ish udhëheqës i Lëvizjes Popullore të Kosovës, vazhdon të zbulojë…

Më 12 maj do të dihet nëse Finlanda aplikon për anëtarësim në NATO

Presidenti i Finlandës, Sauli Niinisto, njoftoi se do të shpallë vendimin e…