Ministria ruse e mbrojtjes ka njoftuar se anijet e bllokuar me drithë mund të largohen nga portet e Ukrainës në Detin e Zi nëpërmjet “korridoreve humanitare”, me Rusinë që është e gatshme të garantojë sigurinë e tyre, shkruan Reuters.

Ministria ruse e Mbrojtjes thekson gjithashtu se Moska nuk do të përfitojë nga kriza humanitare në Ukrainë për qëllimet e “operacionit special ushtarak”, siç e quan pushtimin e Rusisë në vendin fqinj.

Ukraina është një nga eksportuesit më të mëdhenj të drithit dhe paaftësia e saj për të eksportuar të korra ka çuar në rritjen e çmimeve globale të ushqimeve.

Portet janë bllokuar për eksporte që nga fillimi i pushtimit në shkurt.

Ka pasur përpjekje diplomatike ndërkombëtare për të rivendosur rrugët, duke përfshirë një apel për veprim nga OKB muajin e kaluar. /abcnews

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Lushaku: Mesazhi i Merkelit për Serbinë ishte se s’ka anëtarësim në BE pa e zgjidhur çështjen me Kosovën

“Nuk ka anëtarësim të Serbisë në Bashkimin Evropian pa e zgjidhur çështjen…

Këshilli i ambasadorëve kërkon anulim të zgjedhjeve, që të vazhdojnë reformat e nevojshme për BE-në

Shoqata për politikë ndërkombëtare “Këshilli i ambasadorëve” i falënderon liderët evropianë dhe…

Zagrebi goditet nga një tërmet prej 5.3 shkallë

Në mëngjesit e sotim kryeqendra e Kroacisë, Zagrebi u godit nga një…

Vrasja e trefishtë në Gllogjan, paraburgosen tre të pandehurit

Gjykata Themelore në Pejë ka caktuar masën e paraburgimit ndaj të pandehurve…

12 persona të tjerë kanë rezultuar pozitiv nga testimi për koronavirus

12 raste të reja të prekur nga virusi korona në vendin tonë.…