Bisedimet për paqe mes Rusisë dhe Ukrainës do të vazhdojnë më 1 prill.

Sipas negociatorit ukrainas, David Arakhamia, ky rund i bisedimeve do të mbahet ‘online’, teksa shtoi se Ukraina kishte propozuar qe liderët e të dyja vendeve të takoheshin, por qe Rusia ajo që e ka refuzuar një gjë të tillë, shkruan BBC.

Arakhamia tha se në bisedimet e së martës ishin bërë përparime të mjaftueshme sa për ta mundësuar një takim mes Zelenskyt e Putinit, teksa tha se janë duke pritur se çfarë do nënkuptojnë pretendimet e Rusisë se planifikon de-përshkallëzim të situatës në terren.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Partitë tradicionale europiane humbasin shumicën Disfatë e Macron,

Le Pen kërkon shkrirjen e parlamentit Ashtu siç ishte parashikuar, qendra e…

Mërgimtarët në Kosovë – për festat e fundvitit fluturuan 1,423 aeroplanë me 180 mijë udhëtarë

Gjatë muajit dhjetor, përkatësisht për festat e fundvitit, duke e shfrytëzuar Aeroportin…

​Gucati e Haradinaj nuk ishin në dijeni nëse dokumentet në paketa ishin konfidenciale, thotë mbrojtja

Po mbahet në Hagë konferenca e dytë përgatitore për gjykim në rastin…

44 raste të reja me koronavirus në Maqedoni, në total 329 të infektuar

Ministria e Shëndetësisë njofton se në Klinikën Infektive si pasojë e Covid-19…

SHBA regjistron rritjen më të vogël të popullsisë

Rritja e numrit të popullsisë në Shtetet e Bashkuara ka qenë më…