Rusia e ka paralajmëruar Armeninë për “pasoja të rënda” nëse i nënshtrohet juridiksionit të Gjykatës Ndërkombëtare Penale (ICC), e cila ka lëshuar një urdhër arresti për presidentin Vladimir Putin, ka raportuar agjencia e lajmeve RIA.

GJNP lëshoi urdhrin këtë muaj, duke e akuzuar Putinin për krimin e luftës të dëbimit të paligjshëm të qindra fëmijëve nga Ukraina, një veprim i dënuar nga Kremlini si një vendim i pakuptimtë dhe jashtëzakonisht partizan.

Armenia, një aleat tradicional rus, lidhjet e së cilës me Moskën janë prishur keq qëkur Putini dha urdhrin për të pushtuar Ukrainën në atë që ai e quajti një “operacion ushtarak special”, po shkon drejt bërjes pjesë e Statutit të Romës, një lëvizje që do ta sillte atë nën juridiksionin e GJNP-së.

RIA, një agjenci shtetërore ruse e lajmeve, citoi një burim në Ministrinë e Jashtme ruse të thoshte se Moska i konsideronte planet e ICC të Armenisë si “të papranueshme”.

Ai tha se Rusia e kishte paralajmëruar Jerevanin për “pasoja jashtëzakonisht negative” për marrëdhëniet dypalëshe nëse shkon përpara me planin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Hovenier e përshëndet Marrëveshjen e Ohrit: ShBA-ja do të ofrojnë mbështetje të plotë për zbatimin e saj

Amabsadori i ShBA-së në Kosovë, Jeffrey Hovenier, e ka përshëndetur arritjen e…

A po ikën nga drejtësia? Përgjigjet Arafat Muaremi

Drejtori i Policisë Financiare, Arafat Muaremi në një prononcim përmes telefonit për…

Vllasi flet për ‘misterin’ e vdekjes së Rrahman Morinës

Azem Vllasi, ish kryetar i Komitetit Krahinor të Kosovës, ka folur edhe…

Kurti mohon zbutjen, kërkon nga KFOR-i heqjen e barrikadave

Situata e tensionuar në veri të vendit, mblodhi të dielën Këshillin e…

Rahiq: Rrahja me Janakieskin dhe Ristovskit ka qenë e kurdisur që të dalin nga paraburgimi

Ashtu si edhe gjithkund, ka një grup të personave të korruptuar që…