Rusia do ta hapë një korridor humanitar për civilët, që të largohen nga fabrika e çelikut Azovstal në qytetin jugor të Mariupolit sot, sipas agjencisë së lajmeve Interfax.

Raportet thonë se armëpushimi do të mbahet nga ora 11:00, dhe se çdo civil në mund të largohet në çdo drejtim.

Kuptohet se nga 300 deri në 1,000 civilë janë bllokuar në vend.

Disa burime thonë se disa nga ata që janë strehuar në bunkerë nëntokësorë në fabrikë kanë qenë atje që nga fundi i shkurtit dhe nuk kanë parë dritën e diellit prej javësh.

Vladimir Putin u ka thënë ushtarëve rusë që të bllokojnë centralin dhe të aq i sigurt sa që as “një mizë” të mos mund të kalojë pa u vënë re, shkruan Skynews.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Prej sot qytetarët e Kumanovës, Tetovës dhe Prilepit detyrimisht me maskë, facoletë apo shall

Në Prilep, Kumanovë dhe Tetovë prej sot është e detyrueshme mbajtja e…

“Talir 2” dhe “Tarifa” vazhdojnë me prokurorët e njëjtë të PSP-së

Në Gjykatën Penale të Shkupit sot vazhdon gjykimi për rastet e PSP-së,…

“Nuk kisha asnjë simptomë”/ Nuk e dinte se kishte koronavirus, nëna infekton 18 fëmijët e saj

Brittany Jencik nga Nju Jorku raportohet se ka infektuar shumicën e 18…

Incident mbi qiellin e Austrisë, burri refuzon të del nga tualeti – piloti detyrohet të bëjë ulje emergjente në Grac

Një aeroplan me 134 pasagjerë dhe anëtarë të ekuipazhit në linjën Cyrih-Larnak,…

​Rritja e çmimeve, Kurti sërish paralajmëron një pako të masave për t’iu dalë në ndihmë qytetarëve

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, sërish ka paralajmëruar një pako të masave…