Rusia dhe Bjellorusia po kryejnë stërvitje të forcave ajrore nga sot deri më 1 shkurt duke përdorur të gjitha aeroportet ushtarake të Bjellorusisë.

Ukraina ka ngritur shqetësimin për një ofensivë të re ruse nga territori bjellorus, pasi vendi është përdorur më parë si trampolinë për sulme.

Ky vend ka paralajmëruar gjithashtu se Rusia po i bën presion Bjellorusisë që të përfshihet drejtpërdrejt në luftë duke dërguar trupa.

Si rezultat, Ukraina ka forcuar mbrojtjen e saj përgjatë kufirit me Bjellorusinë.

Bjellorusia ka thënë se stërvitjet ajrore që po kryen janë mbrojtëse dhe nuk do të hyjë në konflikt.

Megjithatë, kanalet jozyrtare të monitorimit ushtarak Telegram kanë raportuar për një sërë luftëtarësh, helikopterësh dhe aeroplanësh transportues ushtarakë që vijnë në Bjellorusi që nga fillimi i vitit.

Minsk ka kryer ushtrime të shumta ushtarake që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë, si vetë ashtu edhe së bashku me Rusinë, dhe tha vetëm se “njësitë” e forcave ajrore ruse kanë mbërritur në Bjellorusi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Oda e Afarizmit të Kosovës kundërshton moratoriumin e propozuar nga ministri Aliu

Oda e Afarizmit të Kosovës është shprehur kundër moratoriumit të propozuar nga…

Stoltenberg Rusia do “ngrirjen” e konfliktit në fjalë për t’u “rigrupuar për një ofensivë më të madhe”

Rusia po kërkon të “ngrijë” përkohësisht konfliktin në Ukrainë, në mënyrë që…

Fshatari i pasur serb bleu 3 gra 22 vjeçare nga Shqipëria për vetëm 4000 Euro

Fshatari i pasur Serb bleu 3 gra 22 vjeçare nga Shqipëria për…

Nuk e komenton dënimin me burg për Tahirin, Rama: E kam ditur mirë çfarë kam bërë kur kam udhëhequr reformën në drejtësi

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama nuk ka komentuar dënimin me burg për…

Si mund t’i qaset Qeveria e Kosovës çështjes së liberalizimit të vizave?

Në vitin 2018 Komisioni Evropian kishte konfirmuar se Kosova ka përmbushur dy…