Republika Çeke akuzon diplomatët rusë për shpërthimin e vitit 2014

Rusia ju përgjigj vendimit të Republikës Çeke për dëbimin e 18 diplomatëve rusë dhe njoftoi dëbimin e 20 diplomatë të Republikës Çeke nga vendi.

Praga pretendon se diplomatët janë operativë të zbulimit rus. Ata dyshohen si të përfshirë në shpërthimin e një depoje armësh në vitin 2014.

Hetimet e thelluara të autoriteteve çeke zbuluan përfshirjen në shpërthim të ‘Njësisë 29155’ të inteligjencës ushtarake ruse GRU.

Policia Çeke identifikoi dy të dyshuar në lidhje me shpërthimin, Alexander Mishkin dhe Anatoly Chepigov, të cilët akuzohen gjithashtu si të përfshirë në helmimin e ish-agjentit të dyfishtë rus Sergei Skripal dhe vajzës së tij Yulia.

Ata përputhën imazhet e të dyshuarve për shpërthimin me dy të akuzuarit nga Britania për helmimin në Salisbury. Nxitja erdhi nga fotot e pasaportave që i ishin dërguar me emailImex Group, kompanisë që operonte depon e armatimeve.

Email-i pretendonte se ata vinin nga Garda Kombëtare e Taxhikistanit. Dy agjentët u prezantuan me emrat e rremë Ruslan Tabarov nga Taxhikistani dhe Nicolaj Popa, nga Moldavia.

Moska u ka dhënë diplomatëve çekë një ditë për t’u larguar ndërsa Republika Çeke u dha rusëve 72 orë. Ministria e Jashtme ruse e quajti vendimin çek “të pashembullt” dhe një “akt armiqësor”.

Ministrat e Jashtëm të Bashkimit Evropian do të mblidhen me urgjencë për të diskutuar pretendimet e Pagës që kanë lidhje me shpërthimin.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…