Rusia vijon sulmet në Ukrainë. Mbrëmjen e së martës (6 qershor), forcat ruse bombarduan rajonin ukrainas të Khersonit, duke lënë të vdekur një person dhe duke plagosur një tjetër. Sakaq, po ditën e djeshme, diga kritike Nova Kakhovka në pjesën e kontrolluar nga Rusia të Kherson u shkatërrua, duke përmbytur pjesë të mëdha të Kherson dhe duke detyruar evakuimin e mijërave qytetarëve.

Zyrtarët ukrainas kanë bërë me dije mëngjesin e kësaj të mërkure (7 qershor) se rreth 42 mijë persona janë në rrezik nga përmbytjet në të dy anët e lumit Dnipro, ndërsa paralajmëruan situatë kritike gjatë ditës së sotme.

Parashikimi erdhi pasi shefi i ndihmës i OKB-së, Martin Griffiths i tha këshillit të sigurisë se thyerja e digës “do të ketë pasoja të rënda dhe me ndikim të gjerë për mijëra njerëz në Ukrainën jugore në të dy anët e vijës së frontit përmes humbjes së shtëpive, ushqimit, ujit të sigurt dhe mjeteve të jetesës”.

“Përmasat e mëdha të katastrofës do të realizohen plotësisht vetëm në ditët në vijim,” tha ai.

Ndërkohë Rusia ka hedhur poshtë akuzat e Ukrainës për shkatërrimin e digës, teksa pretendon se përgjegjës për ngjarjen është vetë Kievi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së në 2024

Mike Pence do të kandidojë për president të SHBA-së në vitin 2024,…

Ukraina pengon një atentat kundër Zelensky

Ukraina pretendon se ka bërë të mundur pengimin e një sulmi ndaj…

Ageler: Edhe pse jeni në rrugën drejt BE, korrupsioni vazhdon të pengojë përparimin

Shtetet e Bashkuara të Amerikës e kanë mbështetur vazhdimisht qëllimin e Maqedonisë…

Hungaria shtyn sërish votimin për anëtarësimin e Suedisë dhe Finlandës në NATO

Hungaria pritet të shtyjë prapë votimin për ratifikimin e aplikimit për anëtarësim…

Osmani për situatën në veri: Serbia është ajo që po përdor retorikë luftënxitëse në raport me Kosovën

Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, duke folur për situatën në veri të…