Pas disa shpërthimeve që kanë dridhur bazën ushtarake ruse në Saki në gadishullin e pushtuar, që është më shumë 200 kilometra nga linja e parë e frontit.

Një numër i madh pushuesish rus në Krime kanë vendosur të largohetn me të madhe nga Krimeja.

Disa media ukrainase kanë nisur të tallin rusët duke publikuar pamje të kolonave të gjata në urën e Krimesë me komentin “s’ka më fotografi në bikine për juve”.

Ministria ruse e mbrojtjes kishte dalë të mërkurën me njoftim se kishtgge shpërthim municioni në aeroportin afër Novofedorivka në Krime, por nuk kishte asnjë sulm dhe asnjë aeroplan nuk ishte dëmtuar.

Pamjet e postuara nga vet qytetarët rus tregonin ndryshe ama, siç ishte edhe eksodi i tyre sot nga plazhe.

Mediat ukrainase kanë publikuar fotografi satelitore nga Novofedorivka në Krime, ku pretendohet se janë të disa orë para sulmit dhe shihet municioni i grumbulluar afër aeroplanëve të rreshtuar në pistë.

Autoritetet ruse kishin dalë me pretendime të tilla mohuese zakonisht, siç kishin bërë për luftanijen flamurtare Moskva, krenarinë e flotës ruse që u fundos në detin e Zi . Kishin gënjyer me ditë të tëra se po lundronte dhe ishte dëmtuar nga një aksident, por ishin videot e marinarëve rus që zbuluan pamje nga dëmi. Moskva ishte fundosur nga dy predha ukrainase që e goditën këtë super anije ruse që mendohej se i rezistonte sulmeve të tilla me lehtësi.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kalimet e lumenjve ka të ngjarë të jenë ‘faktorët kryesorë përcaktues’ në luftën në Ukrainë, thotë Ministria e Mbrojtjes e Britanisë

Ministria britanike e mbrojtjes ka dhënë përditësimin e saj të radhës rreth…

Kanadezët paralajmërohen për valën e tretë të koronavirusit

Kryeministri i Kanadasë, Justin Trudeau, tha se vendi i tij po përfshihet…

Rusia paralajmëron Lituaninë në lidhje me kufizimet në Kaliningrad

Ministria e Jashtme ruse ka kërkuar një heqje të menjëhershme të kufizimeve…

Zakharieva: Maqedonia anuloi regjistrimin për shkak të tensioneve me shqiptarët

Ekaterina Zakharieva e cila deri pak kohe ishte zëvendëskryeministre e Qeverisë së…

Bie nataliteti, shkaktar pandemia e migrimi

Kohët e fundit në Kosovë  po lindin më pak fëmijë. Në një…