Pas vlerësimit të shërbimeve të sigurisë se siguria e zëvendëskryeministrit, Dritan Abazoviq ishte e rrezikuar për shkak të arrestimit të anëtarëve të “klanit Kavaç”, Prokuroria Speciale e Shtetit formoi një procedurë për të përcaktuar se nivelin e rrezikut që i kanoset zyrtarit të Malit të Zi.

Në mars, Ministria e Brendshme njoftoi se kishte informacione që aktivitetet e planifikuara kishin për qëllim rrezikimin e jetës së Abazoviqit për shkak të arrestimit të “Kavçanit” për shkak të krimeve të rënda, raporton rtcg.

“Çështja që është formuar është në fazën e zbulimit dhe më shumë informacion dhe të dhëna nuk mund të zbulohen në mënyrë që të mbrohen interesat e procedurës”, tha Danja Sanja Joviceviq, prokurore speciale dhe zëdhënëse e Prokurorisë Speciale të Shtetit.

Pas vlerësimit të shërbimeve të sigurisë, siguria e Abazoviq u rrit. Duke marrë masa dhe veprime për të ndriçuar krimin e rëndë të kryer më 25 prill në Mojkovac, oficerët e Administratës së Policisë treguan ekzistimin e një rreziku të mundshëm për sigurinë e mbajtësve të pozicioneve më të larta shtetërore.

Abazoviç gjithashtu u kërcënua përmes Facebookut, por Prokuroria Speciale e Shtetit përcaktoi se nuk kishte elementë për fillimin e procedurave penale. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…