SHBA ka dëbuar 12 diplomatë rusë në Kombet e Bashkuara për shqetësime të sigurisë kombëtare, kanë thënë diplomatë amerikanë dhe rusë.

Anëtarëve të misionit të Rusisë iu kërkua të largohen nga SHBA për t’u përfshirë në aktivitete jodiplomatike.

“Ata diplomatë të cilëve u është kërkuar të largohen nga Shtetet e Bashkuara ishin të angazhuar në aktivitete që nuk ishin në përputhje me përgjegjësitë dhe detyrimet e tyre si diplomatë”, tha zëvendësambasadori amerikan Richard Mills në Këshillin e Sigurimit të OKB-së, pa dhënë më shumë detaje.

Ambasadori i Rusisë në OKB Vassily Nebenzia u tha gazetarëve se atyre iu kërkua të largoheshin deri më 7 mars, raporton agjencia e lajmeve Reuters.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Sot fillon gjykimi ndaj Hysni Gucatit dhe Nasim Haradinajt në Hagë

Gjykimi i dytë në Dhomat e Specializuara të Kosovës (DhSK) në Hagë,…

Mbeten edhe tetë ratifikime deri në anëtarësim të plotfuqishëm në NATO

Pas ratifikimit të Protokollit për anëtarësimin e Republikës së Maqedonisë së Veriut…

Situata nga COVID/ Mbi 23 mijë vaksinime ditën e sotme, shifra që nga fillimi i fushatës

23.655 vaksinime kundër COVID janë kryer ditën e sotme në vendin tonë.…

Pas vendimit që Berishës me familje t’i ndalohet hyrja në SHBA, Bugajski: Pse pikërisht Sali Berisha dhe pse tani?

Ish-zyrtari i Departamentit të Shtetit Thomas Countryman, thotë se vendimet për përcaktimin…

Talibanët rrethojnë tre qytete kryesore në Afganistan

Luftimet po ndizen rreth tre qyteteve të mëdha në Afganistanin jugor dhe…