Një avion ushtarak i forcave ajrore belge F-16 është rrëzuar në Francën veri-perëndimore, duke lënë një pilot të varur në një linjë të energjisë elektrike me tension të lartë.

Të dy pilotët u plagosën lehtë pasi u larguan nga avioni afër Pluvigner në Britani.

Avioni kishte kapur çatinë e të paktën një shtëpie përpara se të rrëzohej në një fushë aty pranë.

Piloti arriti të zhvendosej nga nga linja e energjisë pas një operacioni shpëtimi dy-orësh nga shërbimet e urgjencës franceze.

Kablloja ishte e tensionit të lartë 250,000 volt, njoftuan media lokale.

Avioni kishte qenë duke fluturuar në 500m tha komandanti i forcës ajrore belge, Frederik Vansina.

Avioni ishte në një fluturim praktik nga Florennes në provincën belge të Namur në një bazë ajrore franceze në Lorient, rreth 30 km nga vendi i rrëzimit, sipas raporteve belge.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…