Një zyrtar i lartë ukrainas i sigurisë ka thënë se rrëzimi i një droni amerikan që u përplas me një aeroplan luftarak rus është një “sinjal” i “gatishmërisë” së Vladimir Putinit për të zgjeruar zonën e konfliktit.

Aeroplani u përplas të martën me dronin amerikan MQ-9 Reaper në hapësirën ajrore ndërkombëtare mbi Detin e Zi, duke shkaktuar rrëzimin e këtij të fundit.

Kremlini ka mohuar çdo përfshirje, por thotë se aktiviteti i SHBA pranë kufijve të Rusisë është “shkak shqetësimi”.

Por në një postim në Twitter sot, Oleksiy Danilov, sekretari i Këshillit të Sigurisë Kombëtare dhe Mbrojtjes së Ukrainës, mendon se kjo është një sinjal i gatishmërisë së Putinit për të zgjeruar konfliktin.

“Incidenti me UAV-në amerikane MQ-9 Reaper, i provokuar nga Rusia në Detin e Zi, është sinjali i gatishmërisë së Putinit për të zgjeruar zonën e konfliktit me përfshirjen e palëve të tjera”.

“Taktika all-in është pjesë e normave në kushtet e një humbjeje strategjike dhe duke shpresuar se rrethanat do të ndryshojnë”.

Deri më tani droni nuk është gjetur, por Sekretari i Këshillit të Sigurimit të Kremlinit, Nikolai Patrushev i tha kanalit televiziv Rossiya-1 më herët sot se rusët do të punojnë për ta “tërhequr” atë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Ndërron jetë hoxha i Burojës, imami që e kishte mbyllur derën e xhamisë për t’iu bashkuar UÇK-së

Ka ndërruar jetë Hoxha i Burojes, Avdyl Krasniqi. Si imam xhamie, ai…

Cila vaksinë është më e pranuara për udhëtimet ndërkombëtare – AstraZeneca e para, Pfizer e dyta

Nisja e udhëtimeve ndërkombëtarë pa probleme është mbase treguesi më i mirë…

Serbia të tërheq forcat e armatosura të dërguara pranë kufirit të Kosovës

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme e Republikës së Shqipërisë, ka…

Ambasadorja franceze në Sofje: Nuk ka ndryshim në propozimin e fundit

Në Kuvendin bullgar, kryetari i partisë “Rilindja”, Kostadin Kostadinov, informoi se do…

Carl Bildt: Propozimi evropian, marrëveshje e drejtë për Kosovën dhe Serbinë

Propozimin evropian për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë, dhe ish-ministri…