Njësia më e afërt e NATO-s me luftën në Ukrainë ka kryer stërvitje të planifikuara ushtarake për t’u përgatitur për një pushtim të mundshëm, shkruan Euronews.

Me bazë në Rumani pranë kufirit jugor të Ukrainës, ushtarët zhvilluan një provë për forcat armike që përparonin nga veriu.

Grupi luftarak i NATO-s, i cili përbëhet nga ushtarë francezë dhe holandezë, u vendos atje si rezultat i drejtpërdrejtë i luftës në Ukrainë.

Ata po përgatiten për përhapjen e luftës përtej kufirit në Rumani, edhe pse askush nuk po e diskuton hapur këtë mundësi. Zyrtarët thonë se ushtrimet e tyre janë pjesë e “rutinës”.

“Konteksti është disi i ndryshëm, por trajnimi mbetet i njëjtë. Ne jemi njësia më e afërt e vendosur ndaj krizës [në Ukrainë], kështu që ajo ka një element specifik, por nuk shoh ndonjë ndryshim të madh brenda trajnimit”, tha koloneli Christophe Degand, komandant i grupit luftarak të NATO-s në Rumani.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Mariupolit: Nuk kemi zgjidhje tjetër përveç se të fillojmë evakuimin

Kryetari i qytetit ukrainas Mariupol, Vadym Boichenko, ka dhënë një deklaratë prekëse…

Humolli skeptik se Gjykata Speciale mund të japë vendime të drejta

Në sesionin e parë të gjykimit të së mërkurës, në rastin e…

Kontrollet për koronavirus shkaktojnë kaos në kufijtë evropianë

Kufizimet kufitare që synojnë ngadalësimin e pandemisë së koronavirusit në Europë kanë…

Kryeministri armen: Të paktën 49 ushtarë armenë janë vrarë në luftimet me Azerbajxhanin, për fat të keq nuk është shifra finale

Kryeministri armen Nikol Pashinyan, ka bërë të ditur sot se të paktën…

India dhe Pakistani në prag të luftës

Pakistani dhe India shpesh shkëmbejnë zjarr në rajon, por tensionet janë rritur…