Rreth dy milionë kanë ikur nga Ukraina për në Poloni që nga fillimi i pushtimit rus, sipas Agjencisë së Gardës Kufitare të Polonisë.

Të enjten, 52 mijë e 500 njerëz kaluan kufirin, shkroi agjencia në Twitter, një rënie prej 11 përqind nga e mërkura. Kjo e çon totalin në 1.9 milion refugjatë, shkruan BBC.

Ndërsa që nga ora 06:00 e mëngjesit të sotëm 7 mijë e 100 refugjatë kanë kaluar kufirin, sipas agjencisë.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Azem Sadiki kalon në ASH

Kryetari i Komunës së Gostivarit, Arben Taravari së bashku me kryetarin e…

Bjellorusia e përfshinë Maqedoninë në listën e shteteve armike

Qeveria e Bjellorusisë ka miratuar një listë të vendeve armiqësore dhe rezoluta…

Në Çeki nis operacioni i pastrimit, pas tornados

Ushtarë dhe zjarrfikës kanë nisur pastrimin e rrënojave, që kanë mbetur pas…

Vuçiq: Jemi harmonizuar rreth çështjes së personave të zhdukurve dhe të zhvendosurve si dhe kemi hapur temën e Asociacionit

Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka deklaruar në Bruksel pas takimit me…

Maqedonia e Veriut shpall gjashtë diplomatë rusë persona non grata

Sot në hapësirat e Ministrisë së Punëve të Jashtme në Maqedoninë e…