Rreth 700 studentë janë prekur nga vendimi i qeverisë së Kosovës për të ashpërsuar masat anti-COVID në kufi.

Kështu ka deklaruar anëtari i Forumit Ekonomik mbarë-shqiptar në Luginën e Preshevës, Muharrem Salihu në Euronews Albania.

Ai nënvizoi se janë prekur të gjitha grupet e interesit.

“Personat që studiojnë në Kosovë, ata pas fundjavës nuk ktheheshin dot në Kosovë. Janë të prekur edhe bizneset. Ka prekur të gjithë shtresat, kategoritë, grupet e interesit”, u shpreh ai.

Saliu tha se një pjesë e qytetarëve nuk kanë arritur kohën e mjaftueshme për të marrë dozën e tretë të vaksinës dhe e kanë të pamundur për të kaluar kufirin. Ai tha se presin që ky vendim të ndryshohet në ditët në vijim.

“Ishte një vendim arbitrar. Këto masa nuk kanë qenë të menduara”, përfundoi ai.

Nga 22 janari deri në datën 4 shkurt, qytetarët që duan të udhëtojnë drejt Kosovës, duhet të kenë certifikatë vaksinimi me 3 doza, ose një certifikatë vaksinimi me dy doza dhe një test PCR negativ.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

FMN: Maqedonia me ekonomi joformale deri në 37.6 për qind

Pjesëmarrja e ekonomisë së zezë në sektorin e përgjithshëm të ekonomisë në…

Bie shi dhe breshër në disa qytete në Kosovë

Pas temperaturave të larta që janë duke mbizotëruar në vendin tonë, sot…

Ligji i Shtetësisë mbetet i bllokuar

Nuk ka marrëveshje për zhbllokimin e propozim-Ligjit të Shtetësisë. Në koordinimin e…

Nga i nxehti ekstrem në stuhi: : Rrufeja vret atleten, gruaja vdes në makinë

Pas një jave me temperatura ekstreme, në Itali është rikthyer moti i…

Pse po krahasohet fitorja e Talibanëve në Kabul me rënien e Saigon?

Ndërsa SHBA vazhdon tërheqjen e saj nga kryeqyteti afgan, mediat sociale janë…