Që nga fillimi i pushtimit rus, në Ukrainë janë vrarë 200 fëmijë dhe mbi 360 tjerë janë lënduar, njoftoi Zyra e Kryeprokurorit të Kievit.

Sulmi i fundit në Kharkiv rezultoi me humbjen e jetës së dy fëmijëve, e pesë tjerë janë lënduar.

UNICEF-i njoftuar se pothuajse dy të tretat e fëmijëve ukrainas janë zhvendosur si pasojë e luftës që po ndodhë.

Megjithatë, Kombet e Bashkuara bëjnë me dije se 3.2 milionë fëmijë, për të cilët vlerësohet se akoma janë në shtëpitë e tyre, gjenden akoma të ekspozuar ndaj rrezikut.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Qeveria e Maqedonisë së Veriut i përgjigjet Bidenit

Zëvendëskryeministri Ljupço Nikollovski është deklaruar në lidhje me vendimin e presidentit Joe…

OKB: Dy milionë njerëz janë larguar tani nga Ukraina

Numri i refugjatëve që ikin nga lufta në Ukrainë dita-ditës po shkon…

Haradinaj: Shteti shqiptar t’i jap nënshtetësinë të gjithë shqiptarëve

Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovë, Ramush Haradinaj ka folur për…

Biden e përmend Kosovën në Britani, NATO-n e quan të shenjtë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka arritur në Britanin të Madhe në fazën…