Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar në Gjermani deri më tani, tha të hënën një zëdhënës i ministrisë së brendshme.

Zëdhënësi tha në një konferencë të rregullt për shtyp se 146,998 njerëz ishin regjistruar deri më tani dhe shtoi se numri aktual i refugjatëve aktualisht në Gjermani mund të jetë shumë më i lartë.

Zyra e Brendshme e Mbretërisë së Bashkuar tha më herët se gjithsej 4,000 viza britanike deri më tani janë lëshuar sipas “skemës së familjes” së Ukrainës.

Skema u lejon atyre që ikin nga lufta në Ukrainë të bashkohen me anëtarët e familjes në MB.

Deri më tani janë hapur gjithsej 32.200 aplikime, ndërsa 10.600 refugjatë ukrainas kanë lënë takime në vendet e aplikimit për viza.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Arrestohet një anëtar i LDK-së në Dragash

Një përleshje fizike mes dy personave ka ndodhur brenda një kafiterie në…

Një nga makinat e djegura mbrëmë në Shkup është e prokurorit të njohur

Një nga makinat që u dogj mbrëmë në një lagje të Shkupit…

Varhelyi: Për momentin po punojmë për hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë

Komisioni Evropian aktualisht po punon për fillimin e negociatave si për Maqedoninë…

Vdes 30-vjeçari pasi mori pjesë në ‘ahengun COVID-19’, mendonte se virusi ishte një mashtrim

“Unë mendoj se kam bërë një gabim. Mendova se kjo ishte një…

Zelensky i thotë Putinit se është koha për t’u takuar

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky i ka bërë thirrje homologut të të…