Kur Franca këtë verë prezantoi “lejen shëndetësore për Covid-19”, 25-vjeçarja kundër vaksinave Lexa vendosi të anashkalojë rregullat duke blerë një “leje të rreme shëndetësore” përmes “në mediat sociale”.

Por, menjëherë pasi ishte regjistruar me mashtrim si e vaksinuar, ajo u sëmur rëndë nga Covid-19.

“Isha e rrëzuar”, ka thënë ajo për FRANCE 24, përcjell Telegrafi.

Edhe në kulmin e pandemisë në Francë, kur numri i të vdekurve në vend ishte mbi 500 në ditë, 25-vjeçarja parisiene Lexa* kurrë nuk besoi vërtet në rreziqet e coronavirusit.

Të paktën jo për të rinjtë si ajo.

“Për mua, ishte diçka që prekte vetëm njerëzit e moshuar. Dhe nëse do të ishit i ri, si unë, mund të kishit dy ose tre simptoma për të treguar nëse jeni prekur, por kjo ishte e gjitha”.

Kështu, për Lexa, vaksinimi kundër Covid-19 nuk ka qenë kurrë një opsion.

“Unë kam shumë arsye pse nuk doja të vaksinohesha, por arsyeja kryesore është se nuk mendoja se është hulumtuar sa duhet. Ka ardhur shumë shpejt, dhe sipas mendimit tim, duhen vite për të shpikur një vaksinë [të sigurt]”.

“Dhe në çdo rast, unë kam qenë gjithmonë e filozofisë që nëse supozohet të vdes, do të vdes”, ka thënë ajo, duke vënë në dukje se ishte plotësisht e gatshme të pranonte rreziqet që lidheshin me vendimin e saj për të mbetur e pavaksinuar.

Por kur qeveria këtë verë prezantoi “lejen shëndetësore Covid-19” – një certifikatë dixhitale që vërteton se një person ose është plotësisht i vaksinuar kundër coronavirusit ose ka rezultuar negativisht kundër tij – për të hyrë në hapësirat publike si bare, restorante dhe kinema, Lexa ndjeu se autoritetet kishin shkuar shumë larg, duke ndërhyrë shumë në jetën dhe vendimet e saj personale.

“Unë as nuk mund të shkoja në palestër”, tha Lexa e frustruar, e cila kishte filluar një program ambicioz për humbje peshe në një përpjekje për të hequr peshën që kishte shtuar gjatë tre bllokimeve të Francës të shkaktuara për shkak të Covid-19, përcjell Telegrafi.

Takimi natën vonë

Ishte koha kur aplikacioni i mesazheve të menjëhershme Snapchat papritmas i ofroi Lexa-s një “zgjidhje”.

“Një shoqe e imja më tha se njihte dikë në shërbimet e sigurimeve shoqërore dhe që mund të më shiste një kartë ‘të vërtetë’ të shëndetit, kështu që e shtova në kontaktet e mia në Snapchat”.

Menjëherë pas shtimit të personit në rrjetin e saj social, Lexa tha se kishte marrë të paktën 10 sugjerime të tjera të miqve, nga punonjësit e agjencisë qeveritare tek mjekët, duke shitur edhe karta mashtruese shëndetësore.

“Kur filloni t’i kërkoni, ato janë kudo”, tha ajo për ofruesit e rremë të kartës së shëndetit, duke shtuar se disa prej tyre i kërkuan që t’i “fotografonte” një fotografi të saj në kohë reale “për të verifikuar që nuk isha polic apo ndonjë gjë tjetër”, para se të pranonte kërkesën e saj për shoqëri.

Ndryshe, kartat e rreme shëndetësore janë rreptësisht të ndaluara në Francë, me ato që i bëjnë ato të rrezikojnë deri në 75,000 euro në gjobë dhe pesë vjet burg, dhe ata që i blejnë deri në 45,000 euro në gjobë dhe tre vjet burg.

Por kjo nuk e trembi Lexën, motra dhe kunati i së cilës po blinin gjithashtu karta të rreme shëndetësore, dhe që më në fund u vendos të blinte nga një shitës i cili dukej se ofronte çmimin më të mirë të tregut: 250 euro për copë.

Pasi i dhanë personit emrat e tyre, datën e lindjes dhe numrat e sigurimeve shoqërore, ishte koha për transaksionin, i cili u zhvillua gjatë natës.

“Djali u takua me kunatin tim në një makinë dhe i kërkoi që të hynte brenda me të për të dorëzuar paratë. Tre ditë më vonë ne morëm faturat tona shëndetësore në WhatsApp”.

E “rrëzuar” nga Covid-19

Disa javë pasi kishte blerë “kartën e shëndetit”, Lexa, e cila falë dokumentit më në fund ishte në gjendje të rifillonte stërvitjet e saj të humbura prej kohësh në palestër, papritmas u godit nga marramendja.

“Unë isha në palestër, po stërvitesha në biçikletën e stërvitjes dhe koka ime filloi të rrotullohej aq shumë saqë më duhej të ndaloja. Pastaj, kur zbrita shkallët, isha aq e trullosur sa mezi mbahesha te parmaku”.

Një test PCR zbuloi se Lexa ishte infektuar me coronavirus dhe kishte zhvilluar Covid-19.

Ditët e ardhshme kaluan në një mjegull, me Lexa që tregoi të gjitha simptomat e një rasti të rëndë të sëmundjes: Ethet, dhimbje të muskujve, dhimbje koke, humbje të shijes dhe erës dhe vështirësi në frymëmarrje.

“Isha në tokë. Mund të ecja vetëm disa hapa në të njëjtën kohë, dhe për çdo fjali që fola më duhej të merrja frymë”, kujton ajo, duke vënë në dukje se edhe një muaj pasi u shërua nga Covid-19, ajo ende nuk e ka rikthyer ndjenjën e shijes ose erës.

“Unë do të thosha se është vetëm në rreth 15 për qind të asaj që është normalisht”.

Përvoja e trembi Lexa, e cila tani thotë se ka ndryshuar mendje për seriozitetin e Covid-19.

“Me të vërtetë më goditi shumë, në një mënyrë që nuk e mendoja. Unë nuk jam gati përhap frikë apo ndonjë gjë duke thënë se është super e rrezikshme [për të rinjtë], por nëse jeni mbi 40 vjeç ose keni një lloj tjetër patologjie mendoj se është”, thotë ajo, duke shtuar “ndoshta do të kishte ‘marrë me vete’ nënën time që ka një sëmundje të zemrës”.

Sidoqoftë, Lexa nuk ka ndryshuar mendje për mos marrjen e vaksinës.

“Jo, akoma më frikëson”, thotë ajo.

Por edhe nëse ajo tërhiqet nga çështja, regjistrimi i saj si “e vaksinuar” ka të ngjarë të shkaktojë telashe, pasi ajo së pari do të duhej të “pastrohej” te një profesionist shëndetësor i cili më pas është i detyruar të raportojë mashtrimin.

Të mërkurën, Franca mburrej me një mbulim vaksinimi prej 83.8 për qind, me 48.34 milionë francezë që ishin regjistruar si të vaksinuar plotësisht.

Por Lexa nuk beson në numrat.

“Unë njoh rreth 10 persona të tjerë që kanë blerë karta të rreme shëndetësore, kështu që këto statistika nuk do të thonë asgjë për mua”. /Telegrafi/

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Origjina e COVID/ Anthony Fauci habit me deklaratën e tij

Dr.Anthony Fauci nuk është i bindur se COVID është zhvilluar natyrshëm, teksa…

Vazhdon seanca gjyqësore ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt

Sot vazhdon seanca gjyqësore ndaj Hysni Gucatit e Nasim Haradinajt. Seanca mbahet…

Ukraina pretendon se ka vrarë njëzet mijë ushtarë rusë dhe ka rrëzuar 163 aeroplanë

Autoritetet ukrainase thonë se kanë vrarë njëzet mijë ushtarë rusë që nga…

Rusia ankohet se sanksionet shkaktuan probleme serioze logjistike në vend

Ministri rus i transportit Vitaly Savelyev, tha se sanksionet nga vendet në…

Një viktimë dhe 7 raste të reja me Covid-19, shërohen 47 pacientë

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë realizuar 113 teste,…