Duke folur në konferencën për shtyp në Zyrën e Kombeve të Bashkuara (OKB) në Gjenevë, Përfaqësuesi i OBSH-së në Ukrainë, doktor Jarno Habicht vlerësoi gjendjen më të fundit të shërbimeve shëndetësore në Ukrainë.

Habicht deklaroi se që nga 2 qershori, sulmet e trupave ruse në qendrat shëndetësore në Ukrainë u rritën në 269 dhe 76 njerëz vdiqën e 59 persona të tjerë u plagosën në këto sulme.

Duke thënë se disa ndërtesa shëndetësore u shkatërruan si pasojë e sulmeve, Habicht tha se shumë spitale dhe klinika në zonat e konfliktit nuk mund të ofrojnë shërbime shëndetësore për ata që kanë nevojë.

Ai nënvizoi se lufta shkaktoi dëme të rënda psikologjike për popullin ukrainas dhe u shpreh se OBSH ka rritur numrin e personelit në vend dhe ka ofruar 543 tonë pajisje mjekësore në rajonet e prekura nga konfliktet për të shëruar plagët e ukrainasve.

Duke theksuar nevojën për të rivendosur shërbimet shëndetësore të dëmtuara nga lufta në Ukrainë, Habicht njoftoi se OBSH ka rritur thirrjen e saj aktuale të donacioneve dhe ka nisur një fushatë dhurimi prej 147.5 milionë dollarësh për ukrainasit.

Habicht vuri në dukje se 80 milionë dollarë nga kjo shifër do të përdoren për ndihmë mjekësore për civilët brenda vendit dhe 67.5 milionë dollarë për ndihmë mjekësore për refugjatët ukrainas që u strehuan në vendet fqinje.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Rreth 150,000 refugjatë ukrainas janë regjistruar në Gjermani

Gati 147,000 njerëz që po largohen nga lufta në Ukrainë janë regjistruar…

Plagosje me armë në Llojan të Kumanovës

Përmes një njoftimi Policia raporton se dje në Llojan të Kumanovës, një…

Policia po heton vrasjen e dyfishtë në Butel

Policia është duke punuar për zbardhjen e motivit nga përleshja e armatosur…

Haradinaj: Amerika nuk e do servilizmin, i do liderët që e mbrojnë popullin dhe vendin e vet

Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, ka thënë se ka raporte të forta…

Shqipëria blen raketa Javelin për të forcuar ushtrinë

Ministri i Mbrojtjes në Shqipëri, Niko Peleshi ka thënë të shtunën se…