Qeveria e Maqedonisë së Veriut gjatë ditës së djeshme miratoi masa ekonomike dhe vendime për balalfaqimin me krizën energjetike dhe të çmimeve.

Po ashtu u miratua edhe Vendimin për kufizimin e eksportit të vajit të lulediellit për shkak të çrregullimeve serioze në tregun vendor, i cili hyri në fuqi dje dhe do të jetë i vlefshëm deri më 31 maj.

“Ky vendim është miratuar në bazë të Ligjit për tregti, me të cilin parashihet se me propozim të Ministrisë së Ekonomisë, Qeveria mund të kufizojë eksportin ose importin e mallrave të caktuara ose të përcaktojë kushte të veçanta për import ose eksport”, thuhet në njoftimin e Qeverisë së Maqedonisë së Veriut.

Pas vendimit për masat dhe vendimet e reja, kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Dimitar Kovaçevski u shpreh se, kriza aktuale në Evropë dhe botë është kriza më e madhe pas Luftës së Dytë Botërore.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Kurti telefonatë me Blinken për refugjatët afganë: Aleanca me SHBA-në është e palëkundur

Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka njoftuar se ka zhvilluar një bisedë…

Guvernatorët: Urdhërat e Trump për rihapjen e ekonomisë do të injorohen dhe sfidohen në gjykatë

Presidenti Donald Trump po ndeshet me kundërpërgjigje pas komenteve se “autoriteti përfundimtar”…

Von der Leyen: Politikanët e nënvlerësuan koronavirusin

Udhëheqësit politikë “e nënvlerësuan” shkallën e rrezikut që paraqet koronavirusi, tha presidentja…

Analisti britanik vlerëson se është në dëm të BE-së që nuk i liberalizoi vizat për Kosovën

Reporteri britanik, Tim Judah, që njëkohësisht është edhe analist politik dhe është…

ASH reagon: Agjencioni i ushqimit dhe veterinarisë diskriminues ndaj shqiptarëve

Departamenti i Bujqësisë pranë Aleancës për Shqiptarët reagon lidhur me Agjencinë e…