Kemal Kilicdaroglu është kundërkandidat i Recep Tayip Erdogan në garën për president.

Ai është i mbështetur nga aleanca gjashtëpartiake opozitare, derisa thotë që nëse fiton do të sjellë liri dhe demokraci në Turqi.

“Të rinjtë duan demokraci”, ka thënë ai për BBC. “Ata nuk duan që policia t’ju vjen tek porta herët me mëngjes, vetëm pse ata kanë shkruar në Twitter”,

Kilicdaroglu është rivali kryesoi i “kreut islamik” për zgjedhjet e 14 majit dhe ka një epërsi të ngushtë sipas sondazheve. Gara e fortë pritet që të shkojnë në raundin e dytë të votimeve, javë më pas.

“Po ju them të rinjve se ata mund të kritikojnë lirshëm. I siguroj se ata e kanë këtë të drejtë”, ka thënë 74-vjeçari, i cili i prinë Partisë Popullore Republikane.

Aktualisht në Turqi ata që kritikojnë presidentin mund të burgosen. Shumë prej tyre janë burgosur deri më tash.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Kovaçevski: Nëse bisedimet me ASh vazhdojnë në frymën pozitive, qeveria mund të zgjerohet!

Kryeministri Dimitar Kovaçevski tha se nëse bisedimet vazhdojnë në frymën pozitive, si…

Kush është Liz Truss, kryeministrja e sapozgjedhur e Britanisë?

Liz Truss sapo u shpall kryeministrja e re e Mbretërisë së Bashkuar…

Albin Kurti kërcënon Beogradin, qeveria pa Listën Serbe

Në 10 komunat me shumicë serbe, në zgjedhjet parlamentare të Kosovës, ka…

Zbulohet mozaiku i figurës së Agim Ramadanit në kazermën e FSK-së në Gjilan

Në dy vjetorin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës, është zbuluar sot…

Tjetër tërmet në Turqi

Drejtoria për Menaxhimin e Katastrofave dhe Emergjencave (AFAD) bëri të ditur se…