Ish-kryediplomatja e Bashkimit Evropian dhe ndërmjetësuesja e dialogut Kosovë- Serbi, Federika Mogherini është shfaqur të martën si moderatore në një forum të mbajtur në Sofje të Bullgarisë.

Aty, bazuar në përvojat e luftës në Ukrainë, u diskutua për mundësinë që me anëtarësimin në union të shmanget një situatë e njëjtë edhe në Ballkanin Perëndimor, njofton Klankosova.tv.

Në panelin e organizuar nga BE  dhe udhëhequr nga Mogherini, nuk pati zyrtarë nga Serbia, derisa Kosova që në përshkrim u cilësua si Republikë, u përfaqësua nga ministrja e punëve të jashtme, Donika Gërvalla Schwartz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Simovski: Fushata negative kundër regjistrimit nuk ndikon te qytetarët

Drejtori i Entit Shtetërorë për Statistika, Apostoll Simovski në konferencën e sotme…

Arrestohet Dardan Krivaqa

Dardan Krivaqa, i dyshuari kryesor për vrasjen e 18 vjeçares M.O, është…

Gjithsej 45 persona janë akuzuar për shkak të mosrespektimit të rregullave shëndetësore në Shkup

Gjithsej 45 persona janë akuzuar për shkak të mosrespektimit të rregullave shëndetësore…

VMRO-DPMNE: Kërkon seancë parlamentare për pyetje të deputetëve

Grupi parlamentar i VMRO-DPMNE-së kërkon seancë urgjente për të bërë pyetje parlamentare,…

Anëtari i Komitetit Ekzekutiv të UEFA-s: Reali, City dhe Chelsea do të përjashtohen nga Liga e Kampionëve të premten

Lajmi për formimin e Superligës Evropiane e ka shokuar botën e futbollit.…