Certifikata e Bashkimit Europian për vaksinimin kundër COVID-19, që pritet të hyjë në funksionim deri më 1 korrik, është një lajm i mirë për të gjithë qytetarët evropianë, tha sot eurokomisioneri për Drejtësinë, Didier Reynders.

“Skema do të lejojë qytetarët e BE-së të qarkullojnë më lirshëm brenda bllokut, në siguri të plotë shëndetësore dhe do të mbështesë sektorët ekonomikë të varur nga lëvizja e lirë”, tha Reynders për gazetarët në Bruksel.

Tri lloje certifikatash do të jenë në dispozicion falas në letër ose në mënyrë dixhitale: një që vërteton vaksinimin me një vaksinë të miratuar nga BE, një që tregon rezultate negative të testit dhe një për personat që janë shëruar nga një infeksion COVID-19.

Pasi të zbatohet plotësisht plani, shtetet anëtare në parim duhet të përmbahen nga vendosja e ndonjë kufizimi shtesë të udhëtimit, të tilla si kërkesat e karantinës ose testimi shtesë për mbajtësit e certifikatave. Këto aktualisht zbatohen për shumë udhëtime brenda bllokut.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…