Doktori i mirënjohur Ramadani, përmes postimeve në rrjetin social facebook ka komentuar ngjarjet e fundit në vend dhe abuzimet e pushtetarëve.

Ramadani shkruan:
 

Postimi i Parë

POPULLI KA TE DREJTE TE DIJE TE VERTETEN , ESHTE E DREJTE LEGJITIME , KUSHTETUESE, DEMOKRATIKE

Abuzimi me pushtetin, shkelja e rende te drejtave dhe lirive te njeriut ato duhet te ndeshkohen dhe jo ato qe duan ta nxjerrin te verteten ne drite.

Kallezimi penal ndaj Lulzim Alitit qe ka publikuar ne facebook pjese te pergjimeve.

Eshte perpjekje e stafit te zv.Kryeministrit Bujar Osmani per te penguar cdo lloj perpjekje per demokratizimin e shoqerise.

POPULLI KA TE DREJTE TA DIJE TE VERTETEN ESHTE E DREJTE LEGJITIME , ESHTE E DREJTE E PATJETERSUESHME QE TE DIJE SE KUSH I DREJTON , SEPSE ATO PAGUAJNE TATIME DHE SE DUAN PRESPEKTIVE DHE TRAJTIM TE BARABARTE DHE TE DREJTE

Z.Bujar Osmani duke treguar mosdurim ndaj demokratizimit, duke pasur pervoje te madhe si avokat I krimit, tashme duke pasur edhe aparatin e pushtetit ne dore perpiqet te pengoje cdo lloj perpjekje per demokratizim te shoqerise…

Lulzim Aliti dhe gjithe kane te drejte kushtetuese qe te shprehin pakenaqesi ndaj pushtetit , te shprehin nje rrebelim ndaj nje kaste te korruptuar te pushtetit dhe te degjeneruar qe po mban peng pushtetin 20 ne dem te populates duke shkelur te drejtat elementare njerezore.

Kjo perpjekje eshte vetem nje perpjekje per demokratizim te shoqerise..

Qeveria Zaev eshte kontroverse sepse ne vend qe te mbroje te drejtat kushtetuese te qytetareve te vet, te drejten e protestes, ai po mbron kasten e korruptuar te pushtetareve.

Qeveria Zaev ne vend qe te vendose drejtesine ndaj atyre qe kane shkelur ,, kane korruptuar, kane bere vepra penale ai ben te kunderten ben kallezim penal ndaj Lulzim Alitit qe do te beje te ditur te verteten qe me vec po e degjojne qytetaret

Askush nuk reagon ndaj asaj qe po degjojme nga pergjimet, as akademiket, as profesoret,tone, as ata persona public qe cdo dite dalin dhe flasin fjale te medha per kombin e heshin para nje grushti te vogel te korruptuarish

E perpjekja e Lulzim Alitit perfaqeson ate ndergjegje te vogel te shoqerise tone per te luftuar per demokraci, per te drejten, per clirim nga oligarki te degjeneruara te pushtetit,

Nese nje popull I frigohet nje grushti njerezish te korruptuar dhe te degjeneruar, atehere ai popull eshte injorant e ve ne rrezik te ardhmen e vet, e ve ne rrezik te ardhmen e gjeneratave te reja vetem per ta ngopur nje pjese te degjeneruar te pushtetareve qe nuk po ngopen kurrsesi.

Popujt e civilizuar nuk u frugohen nje grushti njerezish por ato I vendosin vetes ideale me te larta qyteteruese, krijojne paradigm zhvillimi, avancimi, ngritjeje kulturore e materiale…

Regjimi I klanit te Zajazit I menaxhoi te rinjte ne menyre te ndrshme

Disa I perdori per te ardhe kjo kaste ne pushtet, disa u bllokoi rruget e prespektives duke I derguar ne Evrope , e tashme perpiqet qe ti bllokoje qe edhe ajo pak pjese e ndergjegjes qe ka mbet te demokratizohet shoqeria dhe te clirohet nga oligarkite e degjeneruara te shoqerise..

Jo vetem shoqerine qe duhet te demokratizojme por edhe vete BDI ne ta clirojme nga abuzuesit e saj, qe te behet nje parti e cila do te sjelle ne shprehje vlera dhe do ta marrin ne dore antare te ndershem te saj e te kontribojne per te miren e pergjithshme.

Depopullimi, mungesa e prespektives, kaosi I pergjithshem , shkaterrimi I vlerave, riciklimi I injoranteve neper ministry, amnistimi I korrupsionit dhe veprave penale te kesaj kaste jane nje kambane per secilin qe ja do te miren popullit te vet per ti thone STOP

Per te punuar per ndryshim, per demokratizim, per zhvillim dhe per te krijuar elita te reja politike, intelektuale per te kontrbuar per te miren e pergjithshme…

Postimi i Dytë

Politizimi I gjyqit ndaj Almirit, eshte nje nga aktet me te turpshme te politizimit te gjyqesorit dhe burgosja vetem 6 vjet nje huligani qe me paramendim e shkel nje femije eshte akti me ironik me poshterues qe nje gjykates dhe nje gjykate mund te beje.

Nuk duhet fare ti shikohet etnia dhe feja e Almirit, ai eshte mbi te gjitha nje femije madje as nuk e di se kjo bote mund te jete kaq e poshter per te.

6 vite do te duheshte te denohet vetem nese do ta shkilte me trupin e tij e jo me makine ne menyre barbare

Ky rast duhet te shkoje ne gjykaten me te larte te Strasburit,

Akti me I paprecedente I kesaj qeverie, kjo edhe njehere flet se ne nuk jemi te perfaqesuer ne Institucione. dhe se nuk ka drejtesi ne shtet,

Te pakten drejtesia do te duheshte te funksionoje per kategorine e te pambrojturve :grate , pleqte dhe femijet.

Eshte akti me I turpshem qe ndodh ne Qeverine Zaev. Por prape pjeserisht I takon faji qeverise Zaev sepse ne kemi votuar perfaqesuesit tone qe na perfaqesojne neper institucione.

Sa te zellshem jane keto dhe me sa fanatizem mbrojne krimin e tyre ndersa jo edhe kategorine me te pambrojtur te shoqerise sic eshte JETA E FEMIJEVE

Perfaqesuesit tone politik, mesuam se sa angazhohen ti fshehin vrasesit ordiner, por asnjehere skemi pare zellin e tyre te mbrojne jeten e ne rastin konkret JETEN E FEMIJEVE

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Osmani: T’u tregojmë brezave të ardhshëm për trimërinë e UÇK-së

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, tha se dëshmorët kanë ndërtuar rrugën e…

Aleksei Navalny u helmua/ Spitali gjerman: Është jashtë rrezikut për jetën

Lideri i opozitës ruse Aleksei Navalny është helmuar. Spitali ku avokati 44-vjeçar…

Joshja – manipulimi i turmës

Nietzche thotë se, zëri i kopesë do të vazhdojë të jehojë në…

Menendez, Escobarit: Po i bëni presion Kosovës ta bëjë një Asociacion që bie ndesh me Kushtetutën – mos ta bëjmë edhe një tjetër Republika Srpska

Kryetari i Komitetit për Punë të Jashtme të Senatit amerikan, Bob Menendez,…

“Nuk morëm Kosovën, të marrim Bosnjën”, serbët dhe dokumenti për ndryshimin e kufijve

Dokumenti “non-paper” që kryeministri slloven Janez Janša thuhet të ketë dorëzuar në…