Një numër rekord i infeksioneve të reja të coronavirusit u regjistruan në Shtetet e Bashkuara – më shumë se 50.000 në një ditë.

Në Kaliforni, numri i rasteve të konfirmuara është rritur me pothuajse 50 për qind në dy javët e fundit, dhe infeksioni po përhapet me shpejtësi në shumë shtete të tjera amerikane, përfshirë Florida, Arizona dhe Teksas.

Përkundër faktit se SHBA ka numrin më të madh të të infektuarve dhe të të vdekurve nga COVID-19 në botë, presidenti Donald Trump është i bindur që së shpejti virusi do të shtypet.

SHBA ka një të katërtën e numrit të përgjithshëm të rasteve të Covid-19 në botë, dhe infeksioni po përhapet me shpejtësi pas lehtësimit të masave kufizuese.

Kufizimet tani janë duke u rikthyer në më shumë se 40 për qind të shteteve amerikane.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…