Rusia sot raportoi 799 vdekje të lidhura me Covid-19, një rekord që vendi regjistroi për herë të katërt për rreth një muaj.

Dhe për këtë, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, autoritetet ruse kanë fajësuar variantin Delta më ngjitës të coronavirusit për rritjen e fundit të numrit të njerëzve të infektuar.

Grupi i punës i coronavirusit të Rusisë gjithashtu ka konfirmuar 21,571 raste të reja me Covid-19 në 24 orët e fundit, një rënie e lehtë nga kulmi i tij në korrik.

Që nga fillimi i pandemisë, gjithsej 6,512,859 raste të infeksionit dhe 167,241 vdekje janë konfirmuar në Rusi.

Agjencia Federale e Statistikave e Rusisë mban një listë të veçantë të vdekjeve dhe thotë se nga prilli 2020 deri në qershor 2021, Rusia regjistroi rreth 315,000 vdekje të lidhura me Covid-19.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…