Regjimi i presidentit bjellorus Aleksandar Lukashenko po vazhdon t’i hakmerret medieve të pavarura në vend.

Ku mes shkeljeve të vazhdueshme të së drejtës për lirinë e shprehjes dhe lirisë së medias në Bjellorusi, përfaqësuesja e Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim Evropian (OSBE) për Lirinë e Medias, Teresa Ribeiro ka shprehur keqardhje për vendimin e autoriteteve për të mbyllur Shoqatën bjelloruse të Gazetarëve (BAJ).

“Për më shumë se 25 vjet, Shoqata bjelloruse e Gazetarëve, në bashkëpunim me Federatën Ndërkombëtare dhe Evropiane të Gazetarëve është fituese e çmimeve të ndryshme ndërkombëtare për angazhimin e saj ndaj parimeve gazetareske, ka punuar për të mbrojtur dhe avokuar për të drejtat e punonjësve të medias në Bjellorusi”, tha Ribeiro.

“Ne e dënojmë këtë fushatë kundër BAJ, e cila për fat të keq arriti kulmin në mbylljen e saj dhe përsëri u bëjmë thirrje autoriteteve të zbatojnë plotësisht të gjitha angazhimet e OSBE-së dhe detyrimet ndërkombëtare të vendit në lidhje me lirinë e shprehjes dhe lirinë e medias”, vijon ajo.

Më 27 gusht, një padi të ngritur nga Ministria bjelloruse e Drejtësisë, Gjykata Supreme urdhëroi shpërbërjen e BAJ-it për pretendimin e shkeljes së legjislacionit për shoqatat publike.

Vendimi vjen pas inspektimit në shkallë të gjerë të aktiviteteve të BAJ, kontrollit të zyrave, konfiskimit të dokumenteve e pajisjeve dhe bllokimin e xhirollogarive bankare nga autoritetet.

Përfaqësuesi i OSBE -së për Lirinë e Medias vëzhgon zhvillimet e mediave në të 57 shtetet pjesëmarrëse në organizatë.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…