Më herët u raportua se Rusia ka pezulluar marrëveshjen e eksportit të grurit të ndërmjetësuar nga OKB-ja me Ukrainën.

Vendi përmendi sulmet me dronë gjatë natës në Krime, për të cilat tha se kishin shkaktuar dëme të vogla në një anije.

Ministri i Jashtëm i Ukrainës ka komentuar zhvillimin, duke thënë se kombet duhet të “kërkojnë nga Rusia të ndalojë lojërat e saj të urisë”.

Dmytro Kuleba tha se Moska po përdor një ‘pretekst të rremë’ për të pezulluar marrëveshjen.

“Ne kemi paralajmëruar për planet e Rusisë për të shkatërruar Iniciativën e Drithit të Detit të Zi. Tani Moska përdor një pretekst të rremë për të bllokuar korridorin e grurit, i cili siguron sigurinë ushqimore për miliona njerëz. Unë u bëj thirrje të gjitha shteteve që të kërkojnë nga Rusia të ndalojë lojërat e urisë dhe të ripërkushtohet ndaj detyrimeve të saj”, ka shkruar Kuleba në Twitter.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

DASH me kritika për korrupsionin

Raporti i Departamentit Amerikan të Shtetit për liritë dhe të drejtat e…

Dy shtetas të Serbisë infektohen me Coronavirus

MPJ e Serbisë ka konfirmuar se dy shtetas serbë janë infektuar me…

Anija e Marinës Ruse u shkatërrua në portin jugor, thotë ushtria e Ukrainës

Ushtria ukrainase thotë se një anije e madhe ruse është shkatërruar pranë…

VIDEO / Rrahje me grushte mes deputetëve në parlamentin e Turqisë

Dhjetëra deputetë të partisë së presidentit Recep Tayyip Erdogan dhe të Partisë…

Kurti takohet me Abazoviç: Folëm për integrimin në BE dhe luftën ndaj korrupsionit

Kryeministri i Kosovës Albin Kurti, është takuar me zëvendëskryeministrin e Malit të…