Pesë raketa balistike të lëshuara nga Kina duket se kanë rënë në zonën ekskluzive ekonomike të Japonisë (EEZ), sipas ministrit japonez të mbrojtjes, shkruan Sky News.

Sipas mediumit në fjalë, Nobuo Kishi pretendoi se ishte hera e parë që kishte ndodhur një incident i tillë dhe Japonia kishte paraqitur një “protestë” përmes rrugëve diplomatike.

Një zonë ekonomike ekskluzive është një zonë e detit në të cilën një shtet bregdetar pretendon të drejtat sovrane për të kryer aktivitete ekonomike, të tilla si eksplorimi i burimeve natyrore, kërkimi shkencor detar ose mbrojtja e mjedisit.

Më herët sot, Tajvani tha se Kina kishte lëshuar 11 raketa balistike Dongfeng në ujërat pranë brigjeve veriore, jugore dhe lindore të Tajvanit.

Një hap i tillë vjen si pjesë e stërvitjeve ushtarake kineze rreth ishullit, të cilat kanë rritur tensionet midis Tajvanit dhe Kinës.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Stoltenberg telefonon Vuçiqin: NATO e gatshme të ndërhyjë nëse rrezikohet stabiliteti në veri të Kosovës

Stoltenberg fton Kosovën e Serbinë të angazhohen në mënyrë konstruktive në dialog…

Drejtësia nis punën, arrestohet ish-deputeti në Maqedoninë e Veriut

Drejtësia në Maqedoninë e Veriut ka nisur të veprojë për personat publikë,…

Lija e majmunëve, Gjermania merr masa, shumë shpejt rekomandimi për izolim

Pas shfaqjes së rasteve të para të lisë së majmunëve në Gjermani,…

Përfshirje në vepra penale, në gjysmën e parë të këtij viti u arrestuan 26 policë të Kosovës – 48 u suspenduan nga puna

Marrja e ryshfetit dyshohet se është arsyeja e arrestimit të një zyrtari…

Arrestohen disa persona nga Kosova dhe Gostivari

Zyrtarët policorë të SPB-së Tetovë-Departamenti i Punëve të Brendshme Gostivar, dje (2-janar)…