Presidenti ukrainas, Volodymyr Zelensky, ka hedhur poshtë sugjerimet që Kievi të hiqte dorë nga territori dhe të bënte lëshime për t’i dhënë fund luftës me Rusinë.

Komentet nga Zelensky dhe një ndihmës i lartë vijnë pasi trupat ukrainase po përballen me një ofensivë të përtërirë në dy rajone lindore, të cilat separatistët rusisht-folës i morën në vitin 2014.

Një editorial i New York Times tha më 19 maj se një paqe e negociuar mund të kërkojë që Kievi të marrë disa vendime të vështira, duke qenë se një fitore vendimtare ushtarake nuk ishte realiste.

Dhe ish-sekretari amerikan i shtetit, Henry Kissinger, sugjeroi këtë javë në Forumin Ekonomik Botëror në Davos që Ukraina duhet të lejojë Rusinë të mbajë Krimenë, të cilën e aneksoi në vitin 2014.

“Çfarëdo që të bëjë shteti rus, gjithmonë do të gjeni dikë që të thotë ‘Le të marrim parasysh interesat e tij’”, tha Zelenskyy në një fjalim video natën vonë.

“Ekziston përshtypja se zoti Kissinger nuk e ka 2022-ën në kalendarin e tij, por 1938-ën, dhe se ai mendon se po flet me një audiencë jo në Davos, por në Mynih të asaj kohe”.

Në vitin 1938, Britania, Franca, Italia dhe Gjermania arritën një pakt në Mynih që i dha diktatorit nazist Adolf Hitler tokë në Çekosllovakinë e atëhershme, si pjesë e një përpjekjeje të dështuar për ta bindur atë të braktiste zgjerimin e mëtejshëm territorial.

“Ndoshta New York Times gjithashtu ka shkruar diçka të ngjashme në 1938. Por më lejoni t’ju kujtoj, tani është viti 2022”, citohet të ketë thënë Zelenskyy.

Më herët, këshilltari i Zelenskyy, Oleksiy Arestovych tha se disa vende evropiane donin qartë që Ukraina t’i bënte lëshime Putinit.

“Askush nuk do të tregtojë një gram të sovranitetit tonë apo një milimetër të territorit tonë”, ka thënë ai. “Fëmijët tanë po vdesin, ushtarët po goditen nga predha dhe ata na thonë të sakrifikojmë territorin. Nuk do të ndodhë kurrë”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Gjysma e Shkupit mbetet pa energji elektrike

Pasditen e sotme gjysma e Shkupit ka mbetur pa energji elektrike. Gjegjësisht,…

Ja si i ha fitrat Shaqir Fetai

Shaqir Fetai, pasi i mbledh ato pak fitra e zeqat, vendos që…

Kanadaja e gatshme të hapë dyert për një milion emigrantë

Kanadaja renditet ndër të parat vende në botë për cilësinë e jetës…

Mickovski: Gashi dhe Sela pjesë e shumicës së re

Kryetari i VMRO-së Hristijan Mickovski bën thirrje për një front të gjerë…

“Çfarë do të bëjë Kosova atje?”/ Azem Vllasi kundërshton “Ballkanin e Hapur”, thotë se përftime kanë vetëm këto tri shtete

Ish-politikani dhe avokati Azem Vllasi beson se projekti i “Ballkanit të Hapur”…