Mbrojtja e Pjetër Shalës ka deklaruar se derisa kanë mbledhur provat në teren, kanë hasur në persona të cilët kanë ngurruar të flasin me avokatët lidhur me çështjen për të cilën akuzohet ish-pjesëtari i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës.

Në konferencën përgatitore për mbrojtjen, avokati Mohamed Hedi Aouini ka thënë se shumë individë fillimisht kishin pranuar të takoheshin por pastaj kanë refuzuar diçka të tillë. Mbrojta ka theksuar se shumë takime i kanë zhvilluar të natyrës informale, meqë kjo ishte mënyra e vetme për të marrë përgjigje nga persona të caktuar.

“Shumë individë fillimisht pranuan të takoheshin me neve pastaj refuzuan të takoheshin me ne dhe kur shkon, udhëton, në një vend tjetër, është goxha nervozuese që ti shkon atje dhe nuk mund të takohesh personat me të cilët ke rënë dakord paraprakisht. Sa herë që ne kemi organizuar takime jo formale duke i pyetur ata për gjërat që dinë dhe nuk dinë, e kemi konstatuar se kur nuk kemi mbajtur shënime kjo na ka bërë që të kishim mundësi të takoheshim edhe herë të tjerë me këta individë dhe që ata të mund të na ndihmonin me dëshmitë, me provat dhe me përvojën e tyre”, ka thënë avokati mbrojtës.

Konferenca përgatitore për mbrojtjen mbahet pasi Zyra e Prokurorit të Specializuar dhe avokati i viktimave kanë përfunduar paraqitjen e provave kundër Pjetër Shalës. Ai po qëndron në Hagë prej marsit të vitit 2021.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Në Kombet e Bashkuara mohojnë se kanë urdhëruar stafin të mos përdorin fjalët “luftë dhe pushtim”, për situatën në Ukrainë

Kombet e Bashkuara kanë mohuar se stafit të tyre u është thënë…

Arrestohet në Kavadar i shumëkërkuari i dënuar me 15 vite burg

Ministria e Brendshme ka njoftuar se dje ka arrestuar 39 vjeçarin me…

Deklarohen nga Qeveria: Propozimi evropian mbetet i pandryshuar, Serbia s’ishte e gatshme për ta nënshkruar

Qeveria e Kosovës ka dhënë detaje në lidhje me takimin e djeshëm…

Timonie: T’i jepet fund mosndëshkimit të elitave politike të të dyja palëve

Franca ende nuk ka vendosur si të do prononcohet për fillimin e…

Kurti flet për ndalimin e Rada Trajkoviqit nga “regjimi autokratik” i Serbisë në Merdarë

Kryeministri Albin Kurti, ndalimin e Rada Trajkoviqit nga Serbia në kufirin me…