Zyrtarët ukrainas dhe Ministria ruse e Mbrojtjes kanë raportuar një ditë tjetër për luftime të ashpra në rajonin lindor të Ukrainës, Luhansk.

Serhiy Hayday, kreu i administratës ushtarake të rajonit të Luhanskut, tha në televizionin ukrainas të hënën se rusët “vazhdojnë të rrafshojnë gjithçka me tokë”, shkruan CNN.

Ai iu referua një fshati në vijën e frontit, Novotoshkivka, i cili tani është në rrënoja.

“Për fat të keq, nuk ka mbetur pothuajse asnjë shtëpi në Novotoshkivka…”, tha ai.

Hayday tha se forcat ruse po përpiqeshin ende të depërtonin në qytetet fqinje Rubizhne dhe Popasna.

“… Dhe granatimet kryhen atje gjatë gjithë kohës”.

Hayday tha gjithashtu se rusët kishin “dëmtuar nënstacionin elektrik që furnizonte të gjithë rajonin”.

Më tej, në perëndim, Ministria ruse e Mbrojtjes pretendoi se katër poste komanduese dhe një depo municioni pranë qytetit Sloviansk ishin shkatërruar.

Forcat ruse kanë vënë në shënjestër Sloviansk dhe Kramatorsk aty pranë ndërsa përpiqen të arrijnë kufijtë e rajoneve Donetsk dhe Luhansk.

Ai gjithashtu tha se një tjetër objektiv ushtarak ukrainas – në qytetin Novogrodovka – ishte goditur.

Rusët kanë grumbulluar forca rreth qytetit të Izium, të cilin e pushtuan në fillim të prillit, por që atëherë kanë bërë pak përparim.

Zyrtarët ukrainas raportuan për luftime rreth fshatit aty pranë Zavody të hënën.

Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës tha se “armiku vazhdon të kryejë operacione sulmuese në Zonën Operative Lindore për të mposhtur forcat e përbashkëta, për të vendosur kontroll të plotë mbi territorin e rajoneve Donetsk dhe Luhansk dhe për të ruajtur rrugën tokësore me Krimenë e pushtuar”.

Leave a Reply

Your email address will not be published.

You May Also Like

Aksioni “Pika”, 47 zyrtarë policorë të arrestuar

47 zyrtarë policorë janë arrestuar gjatë operacionit “Pika” në Gjakovë e Prizren.…

Franca shënon mesatarisht mbi 200 mijë raste të reja me COVID-19 në ditë

Franca raportoi 261 mijë e 481 infeksione të reja me koronavirus të…

Zbulohet mozaiku i figurës së Agim Ramadanit në kazermën e FSK-së në Gjilan

Në dy vjetorin e themelimit të Ushtrisë së Kosovës, është zbuluar sot…

Presidenti amerikan do të informojë opinionin sot për më të rejat në Ukrainë dhe veprimet e njëanshme të Rusisë

Shtëpia e Bardhë ka njoftuar se presidenti amerikan Joe Biden do të…

Publikohen “bomba” të reja

Rrjeteve sociale janë publikuar dhjetra përgjime ku përfshihen Ali Ahmeti, Musa Xhaferi,…