Votuesi e Karolinë së Veriut po raportojnë për ngacmime dhe frikësim të mundshëm në qendrat e votimit, thuhet në një raport të hershëm nga bordi shtetëror i zgjedhjeve.

Në New Hanover, studentët dyshohet se u ngacmuan teksa po shkonin në klasë nga një vendvotim, dhe një vëzhgues dyshohet se me “zemërim” u përball me një zyrtar zgjedhor, thuhet ndër tjera në raportin e bordit.

Në kontenë Columbus, zyrtarët e zgjedhjeve dyshohet se u ngacmuan nga një “vëzhgues që ndiqte punëtorët me një shenjë të trafikut STOP”, dhe fotografonte apo filmonte punëtorët.

Akuza të tjera përfshijnë votuesit pranë bordit në Wake, duke u fotografuar teksa prisnin të hidhnin votat, dhe punonjësit e qendrës Harnett gjoja “i filmonin votuesit që shkonin e vinin dhe informonin votuesit se po filmoheshin”.

Pat Gannon, zëdhënës i bordit tha për NBC se incidentet janë të “izoluara” dhe se zbatimi i ligjit po monitorohet me vëmendje.

Departamenti i Drejtësisë njoftoi gjithashtu për planet se do të janë në terren në 24 shtet në ditën e zgjedhje për të siguruar mbrojtjen e të drejtave të votuesve.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

Sekretari britanik i Mbrojtjes: Okupimi i Ukrainës do të jetë shumë i vështirë për Rusinë

Sekretari britanik i Mbrojtjes, Ben Wallace, ka thënë se Rusia po ballafaqohet…

Boris Johnson vizitë të paparalajmëruar në Ukrainë, filmohet në Bucha

Ish-kryeministri britanik Boris Johnson, është duke realizuar një vizitë të paparalajmëruar në…

Taravari: Lehtësimi i masave nuk do të thotë ulje e rrezikshmërisë së COVID 19

Sekretari i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari sot në një konferencë për…

Ende në përdorim tekstet shkollore që fyejnë shqiptarët

Nxënësit maqedonas të vitit të dytë në arsimin e mesëm nga libri…

Kuvendi i Maqedonisë me nivel të ulët të debatit cilësor

Në uljen e cilësisë së debatit në Kuvend kanë ndikuar disa faktorë,…