Disa nga pjesëmarrësit e hetimit gati dyvjeçar, të fushatës presidenciale të Donald Trumpit, mendojnë se rezultatet e tij janë më të dëmshme për presidentin nga sa pretendon Prokurori i Përgjithshëm, William Barr.

Barr u shpreh në fund të marsit se, ekipi i Muellerit nuk gjeti prova që të tregonin se vet shefi i Shtëpisë së Bardhë, apo ndonjë person i lidhur me fushatën e tij, ka komplotuar apo bashkëpunuar me Rusinë.

Sipas kryeprokurorit, ekipi nuk nxirrte përfundime nëse Trump ka ndërhyrë në mënyrë të jashtëligjshme në hetime dhe këmbëngulte se nuk ka prova të mjaftueshme për ta akuzuar atë për pengim të drejtësisë.

Por, “Neë York Times” dhe “Ëashington Post” thonë se, hetuesit e Muellerit u janë ankuar se Barr nuk i ka paraqitur siç duhet rezultatet e verifikimeve të tyre.

Prokurori i Përgjithshëm deklaroi se do të bëjë publik raportin pasi të redaktohet materiali i klasifikuar si sekret dhe dëshmitë në mirëbesim që ka dëgjuar një juri e madhe. Por, Komisioni Juridik i Dhomës së Përfaqësuesve, të kontrolluar nga demokratët, votoi të mërkurën për të autorizuar kryetarin Jerry Nadler që ta marrë që tani kopjen e plotë të raportit përfundimtar dhe dëshmitë mbështetëse të tij.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You May Also Like

“Mosparaqitja e Ahmetit dhe Grubit si dëshmitarë, vulosi dënimet e përjetshme për herë të dytë”

Gjykata e Apelit në Shkup sot ka konfirmuar vendimin e Gjykatës Themelore…

Bugajski: Nëse rishikohen territoret në Kosovë, shqiptarët e Maqedonisë mund të kërkojnë bashkim me Shqipërinë

Ndërsa pandemia e koronavirusit shqetëson Uashingtonin, administrata e Trump pa dashje po…

Kurti i publikon me emra e foto: Vrasja e Aganit u urdhërua nga këta dy persona

Faton Kurti, kryetar i Republikanëve të Kosovës, ka thënë se vrasja e…

Hallaçi: Kërkoj zbardhjen e rastit të Kumanovës

Ju bejë Apel te gjithë Shqiptarve mbarë kombëtarë për hirë se vertetës…

Avokatja e Grupit të Kumanovës: Qeveria e Albin Kurtit do t’i lirojë djemtë tanë!

Kërkesa për hetim ndërkombëtar të rastit të Lagjes së Trimave të Kumanovës…